Hudba pomáhá

Ohlédnutí za loňským ročníkem – na co výtěžek použily speciální školy?

Ačkoliv jsme dlouho doufali, že čtrnáctý ročník festivalu proběhne ve standardní podobě, koronavirová situace nám nakonec zkazila plány. Rozhodně jsme to ale nechtěli vzdát, a tak nakonec vznikl večerní pořad pojmenovaný „Hudba pomáhá - k pečení“, kde vystoupila skupina Parkoviště pro velbloudy spolu se smyčcovým triem nebo třeba český herec Jaroslav Dušek.
Hudba pomáhá 2020

Výtěžek benefiční akce jsme se rozhodli věnovat speciálním školám v Litomyšli, v Poličce a ve Vysokém Mýtě. „Pomoc se tak dostala k dětem, které už příznivci festivalu znali, ale také k těm, s nimiž se jednoho dne na koncertech možná setkáme. Byly to takové pěkné návraty a zároveň jsme si rozšířili obzory tam, kde můžeme být v budoucnu užiteční,“ popisuje Karel Telecký.

Večerní pořad, který diváky a posluchače zavedl do malebného mlýna v obci Horky, nakonec vidělo více než 35 000 lidí a pro speciální školy se díky jejich podpoře podařilo vybrat krásných 216 541 korun, z čehož máme obrovskou radost. A na netradiční vánoční vysílání se samozřejmě dívali i žáci a učitelé podporovaných speciálních škol.

„Online akce se nám velice líbila. Program byl pestrý, hudba krásná a propojení s mluveným slovem zajímavé. Festival Hudba pomáhá budeme určitě i nadále sledovat. Někteří učitelé patří mezi jeho pravidelné návštěvníky a všichni velice rádi pomůžeme těm, kteří to potřebují,“ říká Dita Bomberová, ředitelka Speciální mateřské školy a základní školy Polička.

A na co v Poličce použili svou část loňského výtěžku? Vybrané peníze škola investovala do nákupu venkovní trampolíny a venkovní hry Člověče, nezlob se. Žáci si obě novinky zamilovali, a pokud to čas a počasí dovolí, hojně je využívají. Organizátorům festivalu Hudba pomáhá proto vzkazují: „Přejeme vám hodně dalších úspěchů a děkujeme, že tu jste a pomáháte.“

Ve Speciální základní škole Litomyšl všichni ocenili hlavně skutečnost, že koncert mohlo z pohodlí domova sledovat větší množství lidí, tedy učitelé, žáci i jejich rodiny. „Toho, že se jedním ze tří podpořených subjektů stala právě naše škola, si nesmírně vážíme. Rádi se zúčastníme dalších koncertů a budeme podporovat veškeré dění. Jsme vaši velcí fandové,“ vypráví třídní učitelka Anna Vrchotová.

Dle jejích slov škola momentálně řeší, jakým způsobem vybrané peníze nejlépe využít: „V současné době jsme ve fázi výběru konkrétního typu interaktivní sestavy. Je pro nás žádoucí, aby obsahovala interaktivní dotykovou třídílnou keramickou tabuli a interaktivní dataprojektor. Bonusem by bylo ještě zakoupení nízkonákladové multifunkční inkoustové barevné tiskárny. Oslovili jsme proto několik výrobců a čekáme na jejich nabídky.“

Posledním podpořeným subjektem se stala Speciální základní škola a praktická škola Vysoké Mýto. „Loňský festival Hudba pomáhá se nám moc líbil. Netradiční online podoba byla pro všechny organizátory výzvou, ale celý tým to perfektně zvládl. Atmosféra festivalu je velmi dojemná a já i mí kolegové se budeme snažit této akce účastnit i nadále,“ popisuje zástupce ředitelky Zdeněk Jiřina, který se sám ve večerním pořadu objevil.

Výtěžek ve Vysokém Mýtě použili na zakoupení dataprojektoru k interaktivní tabuli, kterou často používají žáci v praktické škole. Stala se pro ně velmi důležitou pomůckou, protože se učí hlavně nápodobou. Pan Jiřina je stejně jako jeho kolegové za tuto podporu vděčný: „Jsem velmi rád, že se i v této době dokáže sejít parta fajn lidí, kteří jsou rozhodnutí udělat maximum pro podporu dobré věci, protože celý tento projekt je o přátelství, lásce, laskavosti a nepopsatelných momentech.“