Hudba pomáhá

„Baví mě, že Hudba má smysl a dokáže pomoci konkrétním rodinám“

Během koncertů si ho nemusíte všimnout, protože nepatří mezi vystupující, ale přesto se na pódiu tu a tam mihne. Ačkoliv se snaží pohybovat nenápadně, aby muzikanty ani návštěvníky nerušil, většinou si žádnou hudbopomáhací akci nenechá ujít. To je Ivan Krejza, náš dvorní fotograf, který už pro festival zachytil tisíce krásných snímků.
Ivan Krejza

V běžném životě Ivan pracuje jako provozní v cateringové společnosti a samozřejmě se věnuje také focení. To si velice užívá a považuje ho za relax. „Začal jsem fotit folkové koncerty, pak jsem se dostal ke koním, od toho potom k festivalu Hudba pomáhá nebo třeba k popovým koncertům, a díky koronakrizi jsem se stal tak trochu ornitologem a wild life fotografem. Jediné místo, kde jsem nemusel mít roušku, byla totiž příroda,“ říká Ivan.

K festivalu před lety Ivana přivedl právě jeho největší koníček. „Focení se věnuji už zhruba 16 let. Když začínal ve Vysokém Mýtě fungovat M-klub, domluvili jsme se s partou fotografů, že by bylo dobré celý ten proces dokumentovat. Od M-klubu, který je spojený s Vojtou Sedláčkem, pak už k festivalu Hudba pomáhá nebylo daleko,“ popisuje fotograf.

V rámci festivalu Ivan fotí vlastně úplně všechno, co je potřeba. Kromě toho, že každoročně zvládne pořídit krásné snímky podporované rodiny, má na svědomí také různé propagační fotografie a momentky z koncertů. Dle jeho vlastních slov na každé akci vznikne přibližně 500 nebo 600 záběrů, z nichž potom vybírá ty nejlepší, které putují na sociální sítě, do novin nebo třeba na web festivalu Hudba pomáhá.

Na koncertech se Ivan snaží být neviditelný, protože si jako fotograf nepřeje být středem pozornosti. S letošním ročníkem je ale svázaný více než kdy dříve, jelikož se mu podařilo domluvit benefiční vystoupení Janka Ledeckého, jehož koncerty pravidelně fotí. „Před třemi lety jsem začal s Jankem spolupracovat a později jsem mu náš projekt představil. Ačkoliv Janek benefice obvykle nedělá, protože často není jasné, kam vybrané peníze jdou, náš festival se mu zalíbil a rozhodl se pro nás jeden koncert také udělat,“ říká.

A proč vlastně Ivan po celé ty roky festival podporuje a podílí se na jeho průběhu? „Na festivalu se mi nejvíce líbí to, že dokážeme pomoci konkrétní rodině a že to má celé opravdu smysl. Hrozně rád vidím tu radost v dětských očích, které si můžete po každém koncertě všimnout. Není to o tom, kolik vybereme peněz, ale hlavně o tom, že má naše snaha nějaké reálné výsledky.“