Hudba pomáhá

Festival vstupuje do své druhé poloviny

Druhou adventní sobotu se sousedská benefice Hudba pomáhá přesunula do Tylova domu v Poličce. Jednalo se o již třetí koncert v rámci 16. ročníku, čímž se festival překlopil do své druhé poloviny. Ani v Poličce přitom nechyběla podporovaná rodina Novotných s dcerou Eliškou, která by potřebovala přestavět prostory garáže na nový pokojíček s rehabilitačními pomůckami a veškerým zázemím.

V sobotu 3. prosince se nakládaly všechny věci a všichni hudebníci balili své nástroje, aby se celý festival přesunul do Tylova domu v Poličce. Bylo nutné sbalit vše pro hudebníky, sbor, ale také celou produkci – stánek s občerstvením, pomáhací obchůdek a další věci, které jsou potřeba k uskutečnění koncertu. Od dopoledních hodin probíhalo tedy balení a postupně i zkoušení. Vše směřovalo k tomu, že se v 19 hodin hodin rozezní první tóny připravovaného vystoupení.
Dveře Tylova domu se pro návštěvníky otevřely po osmnácté hodině, aby se mohli v klidu usadit na svá místa a zároveň ještě pročíst festivalové noviny a nakoupit staré známé drobnosti či novinky letošního ročníku, kterými jsou srdcožky s pletenými vzory nebo čepice a šály. Vystoupení bylo vyprodané a s úderem sedmé hodiny bylo po příchodu posledních návštěvníků vše zahájeno.

Koncert byl plný zajímavých hudebních aranží. Některé byly v podání hudbího sboru a orchestru známé, jiné upravené a řada jich byla dokonce nová. Ani koncert v Poličce si přitom nenechaly ujít některé rodiny z předešlých ročníků a před přestávkou, která je letošní novinkou, se na pódiu představila také rodina Novotných z Pardubic.

„Eliška trpí onemocněním CDKL5. Jedná se o název genu, který ovlivňuje mentální i motorický vývoj. Elišce tento gen nefunguje, což s sebou nese spoustu problémů. Je nutná celodenní péče a pomoc, protože Eliška je na úrovni půlročního miminka. Terapie a rehabilitace nám umožňují alespoň trochu ten vývoj posouvat,“ uvedla maminka Elišky.

Rodiče by chtěli Elišce vybudovat nový pokojíček, protože roste a aktuálně má zázemí v obývacím pokoji na pohovce, což není pro rodiče ani pro samotnou Elišku úplně vhodné. Přesuny do patra jsou navíc pro rodinu velmi náročné. V novém pokojíčku, jenž by měl vzniknout místo aktuální garáže, se proto objeví nová velká postel vhodná pro Elišku a její cvičení, cvičící koutek se všemi fyzioterapeutickými pomůckami a také koutek na hraní.

Vidina nového zázemí pro Elišku je zase o něco reálnější i díky sobotnímu koncertu, na kterém byl výtěžek ze vstupenek 100 620 korun. Aktuálně tedy lidé Elišce přispěli již částkou 254 730 korun. Spokojenost návštěvníků s koncertem přitom doložil i závěrečný aplaus vestoje. Festival se v následujících týdnech přesune již tradičně do Smetanova domu v Litomyšli, nově se představí v Ústí nad Orlicí v Roškotově divadle a celý šestnáctý ročník bude zakončen 25. prosince na domácí půdě v Šemberově divadle ve Vysokém Mýtě.