Hudba pomáhá

Festival Hudba pomáhá osladí život sedmileté Michalce

Vysoké Mýto - Benefiční festival Hudba pomáhá letos podpoří další handicapované dítě z Pardubického kraje. Organizátoři se tentokrát rozhodli pomoci sedmileté Michalce Mikulecké z Vysokého Mýta.

Ani v tomto roce proto nebude chybět již tradiční série koncertů a doprovodných akcí. Festival navíc letos slaví desáté narozeniny, a proto se návštěvníci mohou těšit také na několik překvapení.

Výtěžek koncertů tentokrát poputuje na zaplacení Michalčina pobytu v lázních Klimkovice. Michalka se narodila o dva a půl měsíce dříve, a to zapříčinilo nepříjemné komplikace v jejím vývoji. „Již od narození musela mít Michalka v hlavičce zavedený speciální strojek, který odvádí přebytečný mozkomíšní mok jinam. Dalším z následků je hematom, který má Michalka v hlavičce. Ten je jedním z důvodů celkového opožděného vývoje,“ říká Míšina maminka. Kromě všech těchto komplikací se Michalce také nestačily dostatečně vyvinout plíce a má také problémy s viděním.

Lékaři Michalce stanovili diagnózu střední mentální retardace. Rodiče se ale rozhodli bojovat a začali s ní navštěvovat pravidelné rehabilitace. Maminka se naučila, jak s Michalkou správně cvičit a pomoci jí tím ve vývoji. „Michalka je nás největší dáreček. Nedávno se naučila chodit a používat speciální znakovou řeč, díky které nám může sdělit základní potřeby. Její chůze ale není správná, a proto bychom jí moc rádi umožnili jet do lázní Klimkovice, kde by jí lékaři pomohli,“ uvedla maminka.

Letošní série koncertů festivalu Hudba pomáhá započne již 30. září. Ve vysokomýtském M‑klubu vystoupí skupina Chinaski, která s festivalem spolupracuje už tři roky. Dále se mohou návštěvníci těšit na tradiční vánoční koncerty, ale také na benefiční divadelní představení a další překvapení.

(bko) foto: I.Krejza