Hudba pomáhá

Hudba pro Michala – 2011

V sobotu 3. 12. se v Městském klubu ve Vysokém Mýtě odehrál poslední z benefičních večerů Hudba pomáhá 2011.

Vystoupily na něm kapely Pub Animals, Timudej a N.V.Ú. Festivalový večer se setkal s velkým zájmem publika a celkový výtěžek činí úžasných 40 000 Kč. Za tyto peníze byla pořízena trojkolka s elektropohonem pro Michala Diviše z Vysokého Mýta, který trpí tzv. nemocí motýlích křídel. Festival připravilo NO PASIVO o. s., kapela Stolen lives, Městský klub Vysoké Mýto, s. r. o., DJ Mark, DJ Norris a dobrovolníci z Vysokého Mýta.
Začínalo to takto – pozvánkou na Facebooku:

Zveme Vás na tři exkluzivní koncerty, jejichž výtěžek bude věnován na dobrou věc!!!

Benefiční koncerty na podporu Michala z Vysokého Mýta, který trpí Nemocí motýlích křídel. Akce je pořádána za podpory Nadace Vodafone ČR a připravuje ji M-klub, NO PASIVO o.s. a dobrovolníci z Vysokého Mýta.

Jaký byl program?

Pátek 7.10.2011 – od 20:00, benefiční koncert
STOLEN LIVES – fast trash komando,
GRIDE – hardcore gride,
BRUTALLY DECEASED – old school death metal a
EARDELETE – grind

Sobota 8.10.2011 – od 20:00
CHRIS SADLER/ Praha
PHILIP TBC/ Praha
2TAKT + TOMSAX | Luckie & Petr Eco + live saxofone / ČT, Pardubice
NORRIS | Vysoké Mýto
M@RK | Vysoké Mýto

Sobota 3.12..2011 – od 20:00
Pub Animals – ska/reggae
Timudej – TIMUdance
N.V.Ú – punk

Michal Diviš je dvaadvacetiletý mladík žijící od v chráněném bydlení o.s. Berenika, v němž žijí dospělí lidé s mentálním či tělesným postižením, kteří potřebují každodenní podporu s jejíž pomocí jsou schopni samostatně zvládnout základní péči o svou osobu. Nedávno s vyznamenáním ukončil praktickou školu Svítání a trpí Nemocí motýlích křídel.

Epidermolysis bullosa (EB), je doposud nevyléčitelné kožní onemocnění způsobené mutací jedenácti genů. Lidé postiženi tímto onemocněním mají kůži křehkou jako motýlí křídla a jakýkoliv tlak na jejich kůži je rizikový. Nevyléčitelnou nemocí EB trpí asi 30 000 lidí v Evropě, jen v České Republice je evidováno přibližně 200 případů výskytu tohoto postižení.

Čím se nemoc hlavně projevuje? I při nepatrném tření či silnějším tlaku se vytvoří puchýř, který po čase praskne a vznikne tak rána. Ta se postupně stále zvětšuje. Celou nemoc doprovází intenzivní a nepříjemná bolest, která se dá částečně tlumit mastičkami a léky. Sám Michal říká, že dnes už si na bolest celkem zvykl, začátky však byly nejtěžší. Doprovodných znaků nemoci je mnoho, k těm nejhorším jisté patří srůstání prstů na rukou i nohou do pěstí, ztráta funkce ruky, vysoká zranitelnost jícnu vyžadující příjem tekuté stravy, postupná ztráta vlasů a zubů, opožděný hormonální vývoj.

Nemoc, kterou Michal trpí je dědičná. Michal je narozen ve znamení Lva bojovníka a s nemocí se vyrovnává po svém. Rád poslouchá rokovou hudbu, jako například Kabáty a na koncert se už velmi těší. Mezi jeho koníčky patří výlety a sledování filmů. Přes ztrátu funkce ruky se naučil psát sms zprávy i fungovat s počítačem, který je také jeho největším přáním.

Nakonec jsme jeho přání přenechali paní ředitelce Bereniky a my jsme se rozhodli, že Michalovi umožníme více se včlenit do společnosti a pokusíme se pro něho zajistit tříkolku na elektropohon.
A to se nám podařilo! Díky všem, kteří podpořili a přispěli na dobrou věc!
Od Pub Animals: „Ahoj, bylo nám ctí hrát při této příležitosti! Organizátorům patří veliká poklona – děláte to správně. Hudba skutečně pomáhá!“

Festival Hudba pro Bereniku – 2012

Tisková zpráva o předání daru z benefičního festivalu

„Zvedák za bezmála 110 000 Kč, na který byly vybrány finance z festivalu Hudba pomáhá, velmi usnadní práci pracovníků občanského sdružení Berenika ve Vysokém Mýtě“, říká Petra Řeháková, ředitelka o.s. Berenika. Od září do listopadu 2012 proběhly ve Vysokém Mýtě tři benefiční koncerty šestého ročníku festivalu Hudba pomáhá. Festival byl pořádán pro občanské sdružení Berenika a organizovalo ho NO PASIVO o.s., VYSOKOMÝTSKÁ KULTURNÍ o. p. s. a dobrovolníci z Vysokého Mýta. Za tři koncertní večery se podařilo vybrat vstupné ve výši 56 419 Kč. Tato částka byla díky získanému grantu zdvojnásobena Nadací Divoké husy, a tak celkový výtěžek festivalu činil 112 838 Kč. Vybrané finance byly použity na nákup speciálního zvedáku pro klienty o.s. Berenika.

„Zvedák poslouží klientům upoutaným na invalidní vozík při přesunech z vozíku na lůžko, křeslo, WC i při koupání. Zjistili jsme, že zvedák mohou používat i někteří klienti samostatně a to jim zkvalitní a usnadní samostatnost při péči o vlastní osobu.“, řekla Petra Řeháková, ředitelka o.s. Berenika.

„Tímto bychom všichni z Bereniky chtěli mnohokrát poděkovat NO PASIVU o.s. a ostatním organizátorům za to, že sehnali nemalou částku na zakoupení zvedáku a tím nám moc pomohli. Poděkování také patří všem lidem, kteří navštívili akce pořádané za tímto účelem a Nadaci Divoké Husy za znásobení výtěžku, čímž umožnili nashromáždit dostatek financí pro zakoupení tohoto zařízení.“, dodává Řeháková.

Hlavní organizátor Vojtěch Sedláček zhodnotil loňský festival takto: „Jsme velmi rádi, že se šestý ročník festivalu Hudba pomáhá setkal s takovým úspěchem. Podařilo se nám sehnat výborné umělce – Evolution Dejavu, Fast Food Orch., Skyline, Chris Sadler a další, vybrali jsme druhý nejvyšší výtěžek v historii festivalu a již podruhé se nám podařilo sehnat grant od Nadace Divoké husy. Věřím, že se festival Hudba pomáhá rok od roku stále více vrývá do podvědomí našeho okolí a tvoří spojení příjemného s užitečným. Za šest let jsme díky Hudba pomáhá podpořili šest handicapovaných dětí z našeho okolí a nyní organizaci Berenika a to celkovou částkou, která převyšuje 350 000 Kč. Děkujeme všem, co Hudba pomáhá podporují.“
Za organizátory, Vojtěch Sedláček,