Hudba pomáhá

Hudba pomáhá: tentokrát ze mlýna formou živého přenosu

Ačkoliv současná situace znemožnila organizátorům festivalu Hudba pomáhá připravit tradiční šňůru vánočních a klubových koncertů, o čtrnáctý ročník oblíbené benefiční akce lidé rozhodně nepřijdou. Letos si však budou moci festival vychutnat prostřednictvím volně přístupného živého přenosu. V sobotu 19. prosince v 19 hodin je totiž čeká večerní pořad pojmenovaný „Hudba pomáhá - k pečení“, jehož výtěžek následně podpoří speciální školy v Litomyšli, Poličce a Vysokém Mýtě.

Jelikož organizátoři festivalu Hudba pomáhá nechtěli ani za současné nepříznivé situace čtrnáctý ročník zrušit, rozhodli se pro příznivce připravit trochu netradiční alternativu. Ta proběhne 19. prosince ve formě živého přenosu ze mlýna, kde vznikne celá „hudbí“ domácnost. Lidé si ho budou moci naladit třeba na Mall.tv nebo také prostřednictvím webu, Youtube kanálu a facebookových stránek festivalu Hudba pomáhá.

„Rok co rok lidé museli zanechat pečení nebo jiných vánočních příprav, obléci se do svátečního a vyrazit do divadla nebo třeba do kostela. Letos ale klidně mohou zůstat u sporáku. Tentokrát zveme na festival, který bude mít podobu večerního pořadu. Místo vstupenky si tak lidé mohou pořídit zástěru nebo víno z naší speciální kolekce a za doprovodu hudebníků i dalších zajímavých osobností mohou v klidu pokračovat v pečení vanilkových rohlíčků,“ uvedl ředitel festivalu Karel Telecký.

Na co přesně se tedy diváci mohou letos těšit? Večerním pořadem budou provázet moderátoři Českého rozhlasu Pardubice a hudební doprovod bude zcela v režii festivalové kapely Parkoviště pro velbloudy, kterou doprovodí smyčcové trio. „Muziku a vyprávění hostů se pokusíme skloubit zhruba půl na půl. Hudba bude pochopitelně vánoční a povídat si budeme třeba o tom, jaké paralely prožívá v tuhle chvíli zdravý dospělý člověk a náctiletý vozíčkář. Spoustu věcí se totiž od sebe můžeme navzájem naučit,“ poodhalil scénář režisér Dominik Kalivoda.

Kromě hudební složky se však lidé dočkají i rozhovorů s některými pořadateli festivalu, jako jsou například maminky, které mají ten nejlepší recept na vanilkové rohlíčky a každoročně se starají o to, aby nikdo z organizátorů nebyl na koncertech hladový. Své postřehy nabídnou také další hosté, a to včetně oblíbeného českého herce Jaroslava Duška.

Výtěžek čtrnáctého ročníku organizátoři následně věnují speciálním školám v Litomyšli, Poličce a Vysokém Mýtě, tedy tam, kde festival běžně probíhá. Podle Karla Teleckého se jedná o skvělý způsob, jak si připomenout předchozí ročníky: „Pomoc se dostane k dětem, které už příznivci festivalu znají, a také k těm, s nimž se jednoho dne na koncertech možná setkáme. Budou to pěkné návraty a zároveň rozšíření obzorů tam, kde bychom mohli být v budoucnu užiteční.“

Pečení a rohlíčky se letos odrazí i ve způsobu, jak lidé mohou na benefici přispět. Ačkoliv je pořad volně přístupný, svou podporu je možné vyjádřit zakoupením symbolické vstupenky na stránkách www.hudbapomáhá.cz a zasláním peněz na transparentní účet, který je zde uvedený. Organizátoři festivalu Hudba pomáhá pro svůj speciální ročník ale zřídili také nový eshop, kde se objeví třeba limitovaná edice rohlíčkového příslušenství k pečení.

„V letošní limitované edici najdete nové ponožky, zástěry nebo třeba skvělé moravské víno. Ke každému nákupu navíc díky spolupráci s pardubickými Kávovinami lidé dostanou vanilkový cukr pro společné pečení rohlíčků, jejichž design celou kolekci provází,“ dodal Karel Telecký. Jednotlivé předměty pak bude možné zakoupit v také v informačních centrech v Litomyšli, v Poličce a ve Vysokém Mýtě, kde příznivci najdou i kasičky, do nichž mohou přispět jakýmkoliv finančním obnosem.