Hudba pomáhá

Hudba pomáhá zakončila šestnáctý ročník ve Vysokém Mýtě

Závěrečné vystoupení šestnáctého ročníku sousedské benefice Hudba pomáhá se uskutečnilo tradičně v sále Šemberova divadla ve Vysokém Mýtě. Poslední hlasy zpěváků a tóny orchestru se nesly auditoriem v pozdních večerních hodinách prvního svátku vánočního. Výtěžek z celého koncertního turné věnovaný na podporu Elišky Novotné v tuto chvíli činí 615 311 korun. Eliščini rodiče peníze použijí k přestavbě garáže na bezbariérový pokojík.

Dlouhá koncertní šňůra sousedské benefice Hudba pomáhá je opět u konce, přičemž letos potěšila smysly návštěvníků hned šestkrát. Koncertní tour započala 26. listopadu dvojkoncertem v Morašicích a pokračovala vystoupeními v Poličce, Litomyšli a poprvé také v Ústí nad Orlicí. Poslední z koncertů se pak uskutečnil 25. prosince v Šemberově divadle ve Vysokém Mýtě. „Máme radost, všechny naše tradiční koncertní zastávky byly do posledního místa vyprodané. Dokonce i nově přidaný koncert v Ústí nad Orlicí byl z 95 % zaplněn. Celkově tak letošní program vidělo 2011 diváků,“  sdělil ředitel festivalu Karel Telecký.

 

Vysokomýtské vystoupení bylo vyprodáno již v prvním týdnu předprodeje vstupenek, a tak se celý hudbí tým na večerní radosti moc těšil. Letos naše muzikantské řady, kam patří sólisté i celý hudbí sbor a orchestr, navíc rozšířili právě hráči bigbandu ze ZUŠ Vysoké Mýto. Z této spolupráce jsme měli obrovskou radost a také podle návštěvníků se velice povedla.

 

Děkujeme městu Vysoké Mýto a M-klubu Vysoké Mýto, za jejichž podpory se muzicírní večer mohl uskutečnit. Koncert to byl tuze povedený, o čemž svědčila přátelská atmosféra a úsměvy příchozích. Návštěvníci si užívali orchestrální úpravy populárních písní, šansonů i swingovou muziku v podání hudbího sboru, sólistů a orchestru. „Setkávají se tu hráči ze ZUŠ, kteří získávají s orchestrální hrou první zkušenosti, s hudebníky mnohdy i z konzervatoří, kteří mají s podobným muzicírováním mnoho zkušeností. Je až neuvěřitelné, jak se od sebe vzájemně učí a dokáží společně vytvořit posluchačsky atraktivní program. Každou zkouškou i každým koncertem sehranost a jistota muzikantů rostla,“ prozradil sbormistr a dirigent Lukáš Hrubeš. 

 

Díky příspěvku ZUŠ Vysoké Mýto v hodnotě 13 000 korun se vybraná částka ze vstupného ze všech koncertů vyšplhala na 502 639 korun, z čehož měli všichni velkou radost. Příjemná hudba společně s milými slovy navíc byla posluchači odměněna potleskem vestoje.

 

Tento rok míří finanční podpora k devítileté slečně Elišce Novotné, které bylo diagnostikováno vzácné onemocnění CDKL5. Kvůli tomu Eliška tráví celý svůj život na vozíčku a potřebuje neustálou pomoc druhých. S rodinou bydlí v  řadovce na okraji Pardubic, a protože je manipulace s handicapovanou slečnou na točitém schodišti již velice náročná, odehrává se prakticky celý její domácí život na pohovce v obýváku.

 

„Je krásné pomáhat hudbou a vidět radostné tváře vystupujících, Elišky, jejích rodičů, hudbích podporovatelů a všech, kteří dorazili na naše koncerty. Navíc pomoci záslužné věci a odcházet s pocitem blaha v duši,“ řekl Telecký a pokračoval: „Podařilo se nám doposud ze vstupného, příspěvků na transparentním účtu a koncertních kasiček dohromady vybrat úžasných 615 311 korun. Díky tomu mohou rodiče zaplatit přestavbu garáže na bezbariérový pokojíček, který si pro Elišku vysnili. Srdečné díky patří celému týmu Hudba pomáhá, parťákům, sponzorům, zkrátka všem lidem se srdcem na pravém místě.“

 

Podpořit Elišku můžete až do konce března nového roku, a to přispěním libovolné částky na transparentní účet 2501291415/2010. Během měsíce dubna 2023 pak bude prozrazena finální vybraná částka, která je určená na přestavbu garážových prostor v útulný pokojík.