Hudba pomáhá

„Je to pro mě velký sen, velká hudební výzva“

Našeho Lukáše na koncertech rozhodně nepřehlédnete. V posledních letech je nepostradatelnou součástí všech našich akcí, přestože vy vidíte většinou pouze jeho záda. Stojí totiž v čele našeho hudbího orchestru a sboru. Hudbě obecně se ovšem Lukáš věnuje takřka celý život, pracuje jako učitel klavíru a kromě toho se soustředí i na mnoho dalších aktivit. Jednou z nich je sborové zpívání, a to v jakékoliv podobě.

V hudbí partě patří Lukáš spíše mezi nováčky. Po přestěhování zpět do Litomyšle z Hradce Králové, kde jsem byl vlastně 15 let od studií až po první zaměstnání na tamější ZUŠ,  jsem si kladl otázku, co vlastně budu kromě výuky dělat. To jsem však netušil, že po setkání s Karlem a Hudbou pomáhá nebudu mít prostor ani na zodpovězení této otázky,” říká Lukáš se smíchem.

V rámci příprav koncertní šňůry je Lukáš přítomný od prvního momentu. Podílí se na vytváření repertoáru, účastní se všech zkoušek, ale je taktéž určitým mentorem jednotlivých hudebních sekcí, o které pečuje. „Mám rád propojování technologií s hudbou. To znamená, že v Hudbě se třeba snažím pomoci Martě s finalizací aranží do podoby partitury a notových materiálů pro sbor,“ popisuje Lukáš.

Podium je Lukášova kancelář, přičemž partitury not v sobě ukrývají nejeden hudební příběh. Kromě hudebních zápisů se zde totiž nachází doprovodné komentáře přímo od Lukáše, které říkají třeba to, kdy na koho mrknout nebo komu a kde věnovat pozornost.

V čem ale Lukáš vidí podstatu hudbí benefice a proč se podílí na jejím průběhu? „Nejraději na koncertech Hudby mám to, že tam nejde jen o hudbu, tedy o produkt, jenž se k lidem snažíme dostat, ale zároveň o to, že ta podstata věci je i někomu pomoci. A krásné vlastně je, že diváci přijdou, podpoří nejen zajímavou hudbu, ale i tu rodinu, která to v daném ročníku nejvíce potřebuje a pomůže jí to.”