Hudba pomáhá

Naposledy představili Davídkovu rodinu na pódiu

Se začátkem nového kalendářního roku skončila další kapitola v pomyslné knize na pokračování o festivalu Hudba pomáhá. V pondělí 7. ledna se uskutečnil poslední plánovaný koncert, kde se představili frontmani skupiny Čechomor.

Právě pondělní večer byl i definitivní festivalovou tečkou pro rok 2018. výtěžek letošního ročníku bude předán malému Davídkovi Hermanovi a jeho rodině z Vysokého Mýta.  Před zahájením koncertu bylo na kontě festivalu 225 340 korun. Tato částka se ale měla ještě navýšit, jelikož několik dní před Vánoci už bylo beznadějně vyprodáno.

Zahájení koncertu bylo naplánováno na půl osmé večer, téměř čtyřicet pět minut před začátkem však již byly skupinky diváků připraveny vstoupit do Šemberova divadla. Ačkoliv se jednalo o vystoupení, které bylo přidané až v průběhu festivalu, neslo veškeré znaky běžných festivalových koncertů. Návštěvníci tedy mohli projít a zakoupit něco v obchůdku, vzít si festivalový program či ještě rozšířit sbírku pro Davídka u zapečetěných kasiček.

S úderem půl osmé pořadatelé naposledy zazvonili, díky čemu dostali do sálu i poslední opozdilce. Na pódiu se poté objevil organizátor a moderátor celého večera Karel Telecký. Jeho milou povinností bylo přivítání publika a seznámení návštěvníků s rodinou, kterou letošní ročník podporuje. „Dobrý večer, dámy a pánové, jsem rád, že nás je tu opět tolik. Zvedněte ruky vy, kdo jste lístky na dnešní koncert našli pod stromečkem?“ Na tuto otázku se v sále zvedla téměř polovina rukou, což samozřejmě organizátory velmi potěšilo.

Vzápětí si Karel pozval na pódium také celou rodinu Hermanových. Mikrofonu se ujala maminka Olivie Hermanová a představila divákům příběh syna Davídka, který trpí dětskou mozkovou obrnou. „Davídek byl naprosto zdravé miminko, ale v šestém týdnu života u něho došlo k  zástavě srdce. Zalarmoval nás monitor dechu, z postýlky jsme vytáhli mrtvé miminko. Já volala záchranku a manžel začal okamžitě resuscitovat. Lékaři dojeli do deseti minut a odvezli Davídka do hradecké nemocnice, kde nám ho zachránili,“ řekla paní Hermanová.

Po těchto slovech přišli na pódium také frontmani Čechomoru Karel Holas a František Černý. Dojaté rodině předali šek s prozatimním výtěžkem festivalu, který momentálně činí 284 870 korun. Tuto částku ještě navýší příspěvky z jednotlivých koncertů, které jsou v zapečetěných schránkách a budou se teprve počítat. Příznivci festivalu také stále mohou posílat peníze na transparentní účet uvedený na internetových stránkách Hudba pomáhá.

Poté už se na pódiu představili Karel Holas a František Černý, kteří s sebou přivezli bývalého člena Romana Lomtadze a současného bubeníka Matěje Lienerta. O tom, že to byla pecka, svědčily nejen úsměvy odcházejících návštěvníků, ale hlavně energie, která se v celém sále rozpínala již od zaznění prvních tónů. Netrvalo dlouho a celý sál tleskal a pohupoval se v rytmu písní. Někteří z návštěvníků se nebáli a výrazně zpívali společně s účinkujícími.

O spokojenosti návštěvníků organizátory přesvědčily nejen zmíněné úsměvy, ale i vlídná slova. Jeden odcházející pán hodnotili koncert takto: „Mrzí mne, že musím ze zdravotních důvodů odejít dříve. Samotný koncert byl hrozně příjemný a je skvělé, že existují takové projekty, jako je Hudba pomáhá. Skvělá práce.“

V tuto chvíli organizátoři sice ukončili dvanáctý ročník festivalu, ale své fanoušky zvou na dílčí projekt Hudba jede na výlet. Ten má pro tento rok naplánované dva výlety, kde se budou moci všichni přihlášení blíže seznámit s organizačním týmem a podpořenými rodinami. Pro letošní rok jsou v plánu výlety do Krkonoš a do Moravského krasu. Více informací najdete na www.hudbapomaha.cz