Hudba pomáhá

Ohlédnutí za loňským ročníkem – Míša dělá drobné pokroky a neustále sportuje

V loňském roce jsme podpořili dnes již čtrnáctiletého Míšu Teresku z Chrudimi, který trpí dětskou mozkovou obrnou v kombinaci s dalšími vývojovými vadami. Narodil se nečekaně o dva měsíce dříve a lékaři brzo zjistili, že má narušené nervové dráhy a bílou hmotu mozkovou. Tak začal kolotoč neustálého cvičení, rehabilitací a posilování. Dnes je Míša sice upoutaný na invalidní vozík, ale je na dobré cestě k soběstačnosti.

Loňský ročník s sebou již tradičně přinesl vánoční koncerty skupiny Parkoviště pro velbloudy, kterou tentokrát doprovodila Cimbálová muzika Jana Dostála. Návštěvníci se pak dočkali také klubového koncertu ve vysokomýtském M-klubu, kde vystoupil písničkář Pokáč, a kromě toho Míšu podpořila i divadelně improvizační skupina Paleťáci, jež chlapci věnovala výtěžek svého prosincového vystoupení.

Celkový výtěžek byl opět rekordní, pro Tereskovi se totiž podařilo dohromady vybrat úžasných 411 014 korun. A na co rodina peníze využila? „Míša trandí na novém vozíku a moc si ho vychvaluje. Byť je větší než ten předchozí, váží o 5 kilo méně, takže se mu na něm jezdí mnohem lépe. Další část výtěžku jsme věnovali na zaplacení rehabilitačních pobytů. Míša zvládl hned tři, takže je teď plný síly. Poslední část pak byla určená na realizaci nové vany s dvířky, aby mohl být zase o trochu soběstačnější,“ řekl chlapcův tatínek Michal Tereska.

Nedílnou součástí života jsou pro Tereskovi rehabilitace, které je nutné skloubit se všemi dalšími aktivitami. Míša nezahálel ani v době mimořádných opatření, kdy byla jeho škola uzavřená, a kromě domácího učení se snažil i aktivně cvičit, což se podle rodičů vyplatilo: „Pokroky jsou sice malinké, ale jde hlavně o svalové uvolnění a povýšení Míšovy psychiky. Věci, které mu dříve nešly, nebo s nimi bojoval, jsou pro něj pak snazší a díky tomu se cítí mnohem lépe.“

Jelikož je Míša sportovec tělem i duší, ve sportovních aktivitách samozřejmě nepolevil ani v letošním roce a připsal si na své konto i různé drobné úspěchy. „Máme za sebou pár atletických a překážkových závodů, kde si Míša opět posunul své hranice, ale zároveň pilně trénuje i para hokej. Kromě toho se snažíme co nejvíce podporovat akce zaměřené na podobné děti a ukazovat jim, že i s handicapem se dá žít naplno a zažívat mnoho krásného,“ uvedl pan Tereska.

Ač by si Tereskovi rádi zopakovali alespoň koncert v Morašicích, letos to bohužel není možné. Určitě si ale nenechají ujít večerní pořad „Hudba pomáhá – k pečení“, který letos organizátoři připravili. „Na festival Hudba pomáhá neustále vzpomínáme, bylo to něco úžasného. Ta atmosféra, lidi, prostředí, prostě spousta emocí a energie. Jsme přeci jen spíše sportovně založená rodina a koncerty v kostele pro nás byly něco úplně nového, ale už teď se těšíme na ty budoucí, protože jejich atmosféru chceme prožít znovu,“ dodal pan Tereska.