Hudba pomáhá

Pokáč vykouzlil Tereskovým úsměv na tváři

Vysoké Mýto - Během poslední listopadové soboty se vysokomýtský M-klub opět zahalil do žluto-modrých odstínů. V rámci benefičního festivalu Hudba pomáhá, který letos podporuje Míšu Teresku z Chrudimi, zde totiž vystoupil český písničkář Pokáč. Ten nadchnul návštěvníky i organizátory festivalu, a navíc se rozhodl věnovat veškeré vybrané peníze handicapovanému chlapci.

Koncert byl beznadějně vyprodaný a M-klub se zaplnil návštěvníky již dlouho před jeho začátkem. Lidé s nadšením očekávali, až se na pódiu objeví hlavní hvězda večera, a prozatím si krátili čas prohlížením speciálních hudbopomáhacích novin. Oblíbené byly také panely, které představují letošní podporovanou rodinu a tým organizátorů festivalu Hudba pomáhá, ale zároveň nabízí i spoustu fotografií z doprovodné akce s názvem Hudba jede na výlet.

Na místě se brzy se objevila také rodina Tereskových, jejíž členové si na koncert oblékli sladěná trička festivalu Hudba pomáhá a také speciální pomáhací ponožky, které organizátoři festivalu nazývají srdcožky. Míša se od začátku na Pokáčovo vystoupení hodně těšil, protože písničkáře doma rád poslouchá. Zároveň byl nadšený z toho, že ho do M-klubu přišly podpořit bezmála čtyři stovky návštěvníků.

Plno bylo také u obchůdku, kde návštěvníky lákaly nové předměty festivalu Hudba pomáhá, které jako vždy zářily žluto-modrými odstíny. „Letos jsme se rozhodli všechno sladit do stejného kabátu. Já jsem navrhla novou kolekci srdcožek a poté jsme připravili také vánoční balicí papíry nebo třeba krásné bloky s logem našeho benefičního projektu. A ve stejném stylu jsme samozřejmě vytvořili i naše speciální noviny, které jsou k dostání na každém koncertu,“ řekla jedna z organizátorek Eva Pakostová.

Jen několik málo minut před samotným začátkem koncertu již sál šuměl nedočkavým hovorem a všichni s napětím očekávali, co si pro ně Pokáč tentokrát připravil. Nadšené návštěvníky nejprve za organizátory přivítal Jan Krejsa: „Dobrý večer přátelé. Všechny vás srdečně vítám ve Vysokém Mýtě. Jsem tu jako vyslanec benefičního festivalu Hudba pomáhá, který podporuje handicapované děti již třináct let. Letos společně podpoříme Míšu Teresku z Chrudimi, který trpí dětskou mozkovou obrnou.“

Pak už se na pódiu objevili také Tereskovi, kteří se dočkali nadšeného potlesku. Míša představil celou svou rodinu, předvedl nové hudbopomáhací ponožky a publiku popsal také to, které Pokáčovy písničky doma nejvíce poslouchá. „Nejradši mám písničku Úplně levej, protože tam Pokáč zpívá o tom, že si usekl malíček a teď ho má na lustru,“ řekl Míša, který tím rozesmál celé obecenstvo.

Slova se ujal také tatínek handicapovaného chlapce Michal Tereska, který návštěvníkům popsal Míšův handicap a vysvětlil, na co použijí vybrané peníze: „V dnešní době se dá žít plnohodnotný život i na vozíku. A tak se dostávám k první věci, kterou bychom Míšovi chtěli pořídit. Jelikož vyrůstá ze svého vozíku, potřebovali bychom pro něj nový a kvalitnější. Zbytek financí, které se podaří vybrat, bychom rádi věnovali na zakoupení speciální vany s dvířky a na zaplacení pobytu v lázních.“

Za chvíli se na pódiu objevil i samotný písničkář, přivítal všechny své nadšené fanoušky a předal dojaté rodině šek s výtěžkem koncertu, který činil úžasných 88 820 korun. „Jsem rád, že jste přišli a že jste se rozhodli podpořit tak skvělou věc. Doufám, že si to tu dneska užijeme,“ řekl Pokáč, který zahrál hned na úvod Míšovu nejoblíbenější písničku. Tereskovi se poté přidali k publiku, aby si všichni společně mohli koncert vychutnat.

Pokáč celou dobu bavil publikum, vtipkoval a neúnavně zpíval jeden hit za druhým. Pomalé kousky střídaly rychlejší písničky, které rozhýbaly celé obecenstvo. Sálem se nesl zpěv a nadšený potlesk, zatímco hudbu doplňovalo také barevné osvětlení. Jakmile dozněly poslední tóny, fanoušci neúnavně tleskali a dožadovali se přídavku, který jim mladý písničkář ochotně poskytl. Když se poté s návštěvníky rozloučil a z pódia nadobro zmizel, všichni se shodli na tom, že koncert byl opravdu skvělý.

Co se týče dalších akcí festivalu Hudba pomáhá, následovat bude koncert skupiny Parkoviště pro velbloudy v Poličce, který se uskuteční v sobotu 7. prosince. Návštěvníci se mohou těšit na své oblíbené hity, spoustu nových písní, ale i na spolupráci s Cimbálovou muzikou Jana Dostála.