Hudba pomáhá

Přesun zvládli na jedničku

Festival pokračoval v neděli 16. prosince již tradiční zastávkou v Litomyšli. Přestože Litomyšl patří mezi domovská místa, jednalo se v rámci Huba pomáhá o vystoupení poměrně nevšední. Týden před koncertem došlo k přesunutí místa konání ze Zámecké jízdárny do Smetanova domu.

Na organizátory tím pádem čekal nečekaný oříšek. Museli tedy narychlo upravovat sál a s tím spojená místa k sezení, což se i přes drobná zaváhání podařilo. Dokonce to návštěvníkům přineslo další místa k sezení, která byla také během několika málo minut zcela vyprodaná. To značí jediné, že Litomyšl je festivalu otevřená a že příznivců je zde opravdu hodně. A my z toho samozřejmě máme velkou radost!

V neděli po šesté hodině nebylo možné na Smetanově náměstí zaparkovat, jelikož všechna místa blízko Smetanovu domu byla obsazena. Přesto všichni stihli dorazit včas. I ti, kteří se nějakým omylem ocitli před Zámeckou jízdárnou a nikoli před Smetanovým domem. Koncert tak mohl s úderem 18:45 odstartovat.

Postupně se na jevišti představili všichni stávající členové skupiny Parkoviště pro velbloudy, která je domovskou kapelou našeho festivalu, ale také hosté v podání Litomyšlského symfonického orchestru. V průběhu večera zněly písně známé i méně známe, avšak nevšední pro takovéto hudební těleso.

Večer slovem zahájil jeden z organizátorů a členů skupiny Parkoviště pro velbloudy Karel Telecký. Ve druhé polovině koncertu se na jevišti objevila i podpořená rodina, která pronesla pár slov o tom, jaké postižení syn Davídek má a jaké to pro ně všechny je.

Koncert postupně gradoval, až se dostal do samotného závěru. „Chtěli bychom poděkovat, že na naše koncerty chodíte, že házíte peníze do kasiček, a tím pomáháte někomu z našeho okolí. Občas ani nevíme, že někdo potřebuje pomoc, jelikož se nepotkáváme,“ uvedl organizátor Karel Telecký.

Na litomyšlském koncertě se podařilo pro Davídka Hermana vybrat 36 790 korun, což pomohlo získat aktuální částku letošního ročníku, která činí  již krásných 177 360 korun. Po předání částky následoval nekončící aplaus diváků ve stoje a pomalý odchod domů.

Návštěvníci mohou festival podpořit ještě 25. prosince ve Vysokém Mýtě, kde je už ale beznadějně vyprodáno a nezbývá tak nic jiného, než hlídat nějaké uvolnění lístků. Další možností je nový koncert frontmanů skupiny Čechomor Karla Holase a Františka Černého v duu, který proběhne 7. ledna.