Hudba pomáhá

První polovina festivalu je za námi

Po úspěšném startu vánočních koncertů v morašickém kostele se festival přesunul do dalšího působiště. V sobotu 4. prosince otevřel své dveře Tylův dům v Poličce, aby uvítal další festivalové návštěvníky, kteří se rozhodli podpořit Tomáška Lněničku z Morašic, jenž trpí Duchennovou svalovou dystrofií. Výtěžek poslouží na koupi nového vozidla, které rodině ulehčí přesuny do lázní nebo do školy.

Vzhledem k tomu, že je celý ročník provázen různými protiepidemickými opatřeními, musel se přizpůsobit i harmonogram jednotlivých akcí. Ačkoliv byl koncert naplánován až na devatenáctou hodinu, lidé se začali scházet již mnohem dříve. Nemuseli mít ale strach, že by v sále neměli co dělat. K dispozici byl opět pomáhací obchůdek a mohli si přečíst také letošní noviny.

Chvíli po sedmé hodině večerní byli již všichni na svých místech. Sál potemněl a začaly znít první tóny úvodní písně, při které se představili všichni účinkující. Několik míst v předních řadách bylo prázdných, tak se organizátoři v čele s Karlem Teleckým a Veronikou Voženílkovou rozhodli pozvat diváky z balkónů a zadních míst dopředu. Někteří se ostýchali, ale nakonec se první místa zaplnila a koncert mohl začít.

„Dobrý večer, přátelé. Moc vás vítáme. Jsme rádi, že jste přišli. Letos pro vás máme připravené nové těleso s novými i starými tvářemi, které jsme nazvali Hudbí komorní orchestr s dirigentem Lukášem Hrubešem,“ představil Karel Telecký stručně účinkující, načež se opět rozehrály jednotlivé nástroje a diváci se mohli zaposlouchat do dalších skladeb.

Ani v Poličce nechybělo podrobnější představení některých muzikantů, protože Hudbí komorní orchestr je seskupení hudebníků z různých koutů východočeského kraje. Patří sem řada čerstvých maminek, žáci ze základních uměleckých škol, učitelé a další hudební nadšenci. Všichni tito členové přichází s novou energií a novými nápady, jak ještě festival vylepšit. Takovýmto způsobem se stalo, že pro tento ročník máme „medové“ propojení, protože jeden z členů orchestru je včelař.

V druhé polovině koncertu se na pódiu objevila rodina Lněničkových. Tom mluvit nechtěl, pouze kýval a reagoval gesty na jednotlivé otázky, proto se slova musel chopit tatínek, který popsal, jak a v čem by nové vozidlo Tomáškovi a rodině pomohlo. Maminka Jana stručně povyprávěla o Tomáškově nemoci: „Narodilo se nám zdravé miminko, ale v pěti a půl letech Tomáškovi diagnostikovali Duchennovu svalovou dystrofii, kdy nedochází k dobrému vývoji svalů a postupně přestanou být funkční. Tomášek bude odkázán na péči druhých. Během posledního roku nám přestal chodit a usednutí na vozík byla částečně úleva, protože chůze Tomáška vyčerpávala a unavovala.“

Organizátoři rodině následně předali šek s dosavadní vybranou částkou. Koncert v Poličce rozšířil Tomáškovo konto o 69 020 korun a aktuální výtěžek tak činí 283 480 korun. Následovala poslední část koncertu, kterou si všichni užívali. Jelikož se akce velmi povedla, vystupující si zasloužili nekončící potlesk diváků vestoje a samozřejmě se nezdráhali přidat dvě skladby navíc, aby byli všichni spokojení.

Festival pokračuje koncertem v Litomyšli, který se uskuteční 12. prosince, a vystoupením ve Vysokém Mýtě, které proběhne 25. prosince. Je sice téměř vyprodáno, ale volná místa se ještě najdou. Kdo nemůže na koncert, ale chtěl by rodinu Lněničkových podpořit, tak to může učinit přes transparentní účet.

Ilona Holomková