Čím to je, že tiskárna je jedním z výrazných hybatelů kulturního života v Litomyšli?
Určitě to hodně vychází z majitelů tiskárny, zaměstnanců a vlastně i nálady ve firmě. Řekl bych, že podle starého přísloví „svůj k svému“ se v tiskárně sešlo vícero lidí, kteří chtějí pomáhat a kteří ví, že podpora místního komunitního života, kultury a sportu je pro rozvoj města velmi důležitá. Prostě nám záleží na městě, ve kterém žijeme.
Proč podporujete většinu lokálních aktivit tiskem? Vychází to z nějakého dlouhodobého záměru?
Je to přirozené, téměř každá akce či aktivita totiž potřebuje být zviditelněna a k tomu slouží mimo jiné i tiskoviny. Takže rádi pomáháme právě tiskem plakátů, letáků, programů či dalších tiskovin. Snažíme se také, aby na daných sponzorsky vyráběných tiskovinách bylo naše logo – aby nejen Litomyšlané, ale i naši zaměstnanci věděli, jaké aktivity podporujeme a mohli na HRG být pyšní.
Jak to děláte, že tiskárna žije tak velkým rodinným životem?
Hodně to vychází z hodnot vedení firmy, ale také velké většiny všech zaměstnanců. Stále se snažíme být rodinná firma v tom dobrém slova smyslu – znát se a podporovat se navzájem. A protože ve vedení je několik z nás právě v části života, kdy máme menší děti, tak víme, jak je rodinný život důležitý.
Jak se tedy tiskárna snaží podporovat komunitní život?
Máme několik oblastí, které dlouhodobě podporujeme: jednak charity a organizace pomáhající potřebným občanům v Litomyšli a okolí, dále sportování dětí a mládeže, třetí oblast je školství (školy , školky i místní fakultu restaurování) a pak kulturní akce a spolky. Všechny tyto aktivity více či méně podporují komunitní život, protože se při nich lidé schází a něco pozitivního vytváří. Spoluzaložili jsme také spolek Made in Litomyšl, sdružující několik desítek firem i jedinců se vztahem k našemu městu. Všechny výše uvedené činnosti podporujeme zejména v podobě sponzorského tisku, někdy pak i finančními dary.
Proč podporujete právě náš festival Hudba pomáhá? Co se vám na něm líbí?
Festival nás nadchl hlavně tím, že se parta mladých lidí, kteří by mohli svůj čas trávit úplně jinak, dala dohromady a koná takovou skvělou činnost a navíc na tak profesionální úrovni. Zajímavé také je, že výtěžek každého ročníku jde konkrétním potřebným lidem, že tam je to přímé napojení na „někoho, kdo nemá tak sladký život“.
Navštěvujete vy sám koncerty a doprovodné akce festivalu Hudba pomáhá?
Velmi rád chodím s dcerou a manželkou na předvánoční koncerty v zámecké jízdárně. Dýchne tam na nás ta pravá předvánoční atmosféra a navíc víme, že veškeré vybrané finance jdou na pomoc konkrétním lidem. Takže se v tom spojuje příjemné s velmi užitečným.
Co byste festivalu popřál do budoucna?
Aby dál vzkvétal a měl neotřelé nápady a nové myšlenky (nadchly mě srdcožky). Také bych mu přál, aby nadále dokazoval, že mladá generace nejen že není horší, ale ve skutečnosti je lepší než ta starší, když tráví hodiny času organizací takové benefiční akce.
Vy osobně jste velmi výraznou osobností společenského života ve městě, hlavně v oblasti „hodnotových“ aktivit. Co dnešním lidem podle vás chybí? Co se snažíte rozvíjet a na co se snažíte upozorňovat?
Snažím se aktivně přispívat k lepšímu životu v Litomyšli. Jsem nadšen, že když se člověk rozhodne něco udělat, zorganizovat, někomu pomoct – že to jde (ostatně Hudba pomáhá je toho také úžasným příkladem). Já si upřímně myslím, že dnešním lidem v ČR objektivně nechybí nic zásadního. Máme svobodu, mír, minimální nezaměstnanost, kvalitní zdravotnictví, zatím i demokracii. Možná naopak někomu ta svoboda, která jde ruku v ruce s odpovědností a nutností se rozhodovat, překáží. A tak se snažím být především pro své děti příkladem, že aktivitní přístup k životu je ten správný. Pak nesedí u počítačů, ale sportují, pomáhají nám na Bleších trzích, pomáhají při Ukliďme Česko a z těchto akcí si odnáší konkrétní poznatky (že existují lidé, kteří potřebují pomoct, ale že jsou zde i takoví, kteří odhazují odpadky do přírody….). A jsem opravdu rád, že jsem našel kolem sebe spoustu stejně naladěných lidí, kteří nechtějí nadávat, ale jako dobrovolníci přispívají k zajímavějšímu životu ve městě. Litomyšl nás baví.
Proč jsou takové aktivity podle Vás důležité?
Neumím to objektivně posoudit, ale mně a myslím, že i lidem, se kterými spolupracuji, to přináší prostě radost. Lépe se mi pak usíná, když vím, že jsem ten den strávil k užitku. A znovu budu opakovat, že se snažím být tímto přístupem vzorem pro své děti– vést je tak k odpovědnosti za sebe a své okolí, ke zdravému sebevědomí, k pozitivní hrdosti na město i Českou Republiku
Co je podle Vás klíčové pro soužití lidí?
Obecně určitě tolerance a odpovědnost. Také přidám i tolik zmiňovanou aktivitu. No a když převáží pozitivní myšlení a starost o své okolí, pak se bude žít lépe všem. Myslím, že v tom se určitě shodnu s celým týme Hudba pomáhá.
Je Litomyšl, co se týká komunitního života a občanů, v něčem specifická?
Nemohu úplně objektivně soudit, nežil jsem v mnoha dalších městech. Ale myslím, že tolik různých spolků, sborů, aktivit sportovních i kulturních, ale i podnikatelských se v tak malém městě, jako je Litomyšl, vyskytuje opravdu výjimečně. Také bych vyzdvihl ochotu se domluvit a hledat řešení – například při organizaci oslav 17.listopadu nám vyšlo vstříc opravdu mnoho různých organizací i jednotlivců a nikdo si neřekl ani o korunu. Šlo sice o drobné věci, ale všichni vyšli bez rozmýšlení vstříc a za to jim patří velký dík.