Hudba pomáhá

V Šemberově divadle odhaleno překvapení

V pátek 4. listopadu proběhlo odhalení překvapení k letošnímu ročníku festivalu Hudba pomáhá. Jednalo se o premiéru dokumentu k desetiletému výročí.

Festival Hudba pomáhá začal psát svůj příběh pod taktovkou Vojtěcha Sedláčka za pomoci blízkých přátel v roce 2007. Od té doby se ho povedlo spojit s 50 dobrovolníky, 61 skupinami a řadou dalšího. Stihl podpořit 11 dětí a organizaci Berenika, pro které se celkově podařilo vybrat neuvěřitelných 1 131 464 korun. Festival každým rokem podporuje jedno handicapované dítě z Pardubického kraje. Letos pomáhá osmileté Míše Mikulecké, která potřebuje finanční prostředky na pobyt v lázních Klimkovice.

Letošní ročník je výjimečný svým příběhem, a především tím, že se na vysokomýtsku a litomyšlsku odehrává již desátým rokem. Proto se organizátoři rozhodli vytvořit něco nového, co tu ještě nebylo. „Vytvořit dokument mě napadlo na jedné schůzce s Karlem Teleckým, že by to bylo krásné ohlédnutí v čase za uplynulými ročníky. Přeci jen se festivalu Hudba pomáhá věnujeme deset let, zestárli jsme my i podpořené děti, a tak mi přišlo příhodné trochu bilancovat. Byl to samozřejmě pouhý nápad, kterému pak Karel se skvělým filmařem Dominikem Kalivodou dali konkrétní obrysy,“ popisuje začátky dokumentu ředitel festivalu Vojtěch Sedláček. Dokument se natáčel během jedné letní neděle na statku v obci Chotěnov, kde se sešli organizátoři a podpořené rodiny, aby si mohli užít zábavy a popovídat si. Za necelých padesát minut se dozvíte zážitky rodin s festivalem, ale také příběh kluka z Chocně, který chtěl pomoci handicapovanému ze svého okolí.

Premiéra se uskutečnila v pátek v Šemberově divadle, kam mohli přijít všichni příznivci festivalu a shlédnout tento unikátní počin. Vojtěch Sedláček hodnotí premiéru filmu: „S dokumentem jsem nadmíru spokojený. V divadle jsem ho viděl poprvé a velmi oceňuji práci Dominika Kalivody a jeho filmařského týmu. Celkově dokument vyznívá přesně tak, jak jsme chtěli. Padesátiminutový film je ke shlédnutí také online na našem YouTube kanálu: https://youtu.be/2Ydc1M37X4M.“

Dalším hitem letošního ročníku jsou srdcožky, tedy ponožky v barvách festivalu, které pomáhají stejně tak jako další výrobky spojené s naším festivalem. Srdcožky si můžete zakoupit na každém koncertě, ale nově také v kamenných obchodech: IC Vysoké Mýto, Dekorace- SEN dekor Litomyšl a Dětské oděvy a kočárky Eva Voříšková.