Hudba pomáhá

Hudba pro Ráďu a Honzíka – 2017

Vysoké Mýto – Jedenáctý ročník benefičního festivalu Hudba pomáhá je za námi. V tomto roce byl výtěžek věnován handicapovaným dvojčatům Janovi a Radovanovi Jiskrovým z Dolního Újezdu, kteří trpí dětskou mozkovou obrnou v kombinaci s epilepsií a oční vadou.

Chlapci se narodili předčasně ve 27. týdnu a museli být okamžitě převezeni na jednotku intenzivní péče do inkubátoru. Lékaři jim nedávali na začátku mnoho šancí, ale i přes veškeré komplikace si je rodina mohla nakonec oba vzít z nemocnice domů. Maminka se stala pečující osobou, protože Jan s Radovanem se o sebe nedokáží postarat a potřebují pomoc i při běžných činnostech.

Chlapci museli již v raném věku podstoupit mnoho různých rehabilitací i terapií a maminka s nimi začala pětkrát denně cvičit Vojtovu metodu. Jan s Radovanem potřebují i dnes denně rehabilitovat a procvičovat horní i dolní končetiny. Výtěžek jedenáctého ročníku festivalu byl proto věnován na zakoupení speciální pomůcky s názvem MOTOmed. Jedná se o pohybový přístroj, který umožní klukům procvičit úplně celé tělo. Důležité je, že je při cvičení není nutné sundávat z vozíku a MOTOmed jim pomůže uvolnit veškeré svalstvo a zapojit ruce i nohy. Kluci navíc mohou cvičit sami, nebo také podle předem daného programu.

Jedenáctý ročník festivalu odstartoval v říjnu, kdy ve vysokomýtském M-klubu vystoupil Michal Hrůza. Vyprodané hlediště přispělo chlapcům částkou 80 000 korun. Neodmyslitelnou součástí festivalu byly samozřejmě i tradiční vánoční koncerty skupiny Parkoviště pro velbloudy a jejich hostů v Morašicích, Litomyšli a Vysokém Mýtě. Chlapce také podpořily také herečky Nikola a Daniela Zbytovské s Bárou Seidlovou, které si pro návštěvníky připravily scénické čtení fejetonů s názvem Čtení ke kafi.

Na závěr ročníku rodina obdržela peníze, které se nám společnými silami podařilo na koncertech vybrat. Karel Telecký byl společně s ředitelem festivalu Vojtou Sedláčkem předat mamince a bratrům Jiskrovým výtěžek v hodnotě 257 954 korun. Tato částka umožnila Jiskrovým pořídit přístroj MOTOmed, což bylo naším cílem, a jsme za to moc rádi.

Za celý tým festivalu Hudba pomáhá bychom opět rádi poděkovali všem návštěvníkům, kteří letošní ročník podpořili!