Hudba pomáhá

261 300 KČ PŘEDALI CHINASKI A HUDBA POMÁHÁ!

Vysoké Mýto- Skupina Chinaski zahájila jubilejní desátý ročník festivalu Hudba pomáhá.

V pátek 30. září se vysokomýtský M-klub rozezněl tóny jedné z nejpopulárnějších skupiny na českých pódiích. O koncert byl velký zájem, což potvrdilo i to, že bylo vyprodáno během pouhých tří hodin. Proto se skupina rozhodla přidat ještě druhé vystoupení.

Na tento den byl také připraven první doprovodný program. Tím byla vernisáž obrazů mladého vysokomýtské malíře Tomáše Rybičky. Tomáš nedokáže mluvit ani chodit. Komunikovat se světem zvládne pouze mrkáním a pohyby očí, i přesto ovšem dokáže vytvářet obrazy. Maluje totiž hlavou. Své výtvory vystavoval na mnoha místech naší republiky a teď je jedinečná možnost podívat se na jeho obrazy v jeho rodišti. Výstava probíhá v informačním centru v Mýtě až do 13. listopadu.

Každý, kdo se chystal na koncerty skupiny Chinaski, musel počítat s obrovským počtem nedočkavých lidí v celém okolí M-klubu. Prostory byly plné úsměvů, ale také modrožluté barvy, která je pro festival Hudba pomáhá typická. Nechybělo ani slibované překvapení v podobě speciálních pomáhacích ponožek, které nesou název srdcožky. Všichni mohli také obdivovat produkty z dílny festivalu.

Těsně před začátkem koncertů se sál zahalil do černa. Při samotném vstupu moderátora a kapely se rozsvítil do modrých a žlutých tónů festivalu. V úvodu koncertů byly předány pomáhací šeky. Celkový výtěžek činil 261 300 korun. První koncert byl věnován organizaci Berenika z Vysokého Mýta. Jejím úkolem je podporovat lidi s mentálním a přidruženým tělesným postižením v osobním, sociálním a pracovním životě. Této organizaci byl věnován šek v hodnotě 130 650 korun.

Osmileté Míše Mikulecké organizátoři připravili druhý koncert. Míša trpí střední mentální retardací, má problémy s pohybovým aparátem a čeká ji složitá operace, po které bude následovat náročná rehabilitace. Cílem letošního ročníku festivalu je získat finance na pomoc při realizaci pobytu v lázních Klimkovice. Již v tuto chvíli je ovšem jisté, že se Míša do Klimkovic podívá, a to dokonce dvakrát. Organizátorům se totiž podařilo získat neuvěřitelných 130 650 Kč.Celá naše rodina je z výtěžku nadšená. Když na pódiu vyhlásili finální částku, byla jsem úplně ohromená. Michalka si koncert užila s námi a nadšeně na pódiu tancovala. Chtěla bych proto moc poděkovat kapele a organizátorům za to, co pro nás udělali,“ řekla Míšina sestra Kateřina Stehlíková.

Odhadovaný počet návštěvníků obou koncertů je 700 lidí, což je neuvěřitelné číslo. I tak v naprosto plném sále si návštěvníci našli to své místečko na tančení v rytmu skupiny. V repertoáru pro tento večer byly jak nové písničky, tak i ty starší, aby si každý návštěvník našel tu svou a mohl si zazpívat tu svou oblíbenou. „Koncert se mi velice líbil, byl úžasný s báječnou kapelou a skvělou atmosférou. Užila jsem si to! Překvapila mě ta ohromně velká částka, která se vybrala pro Michalku. To mě velice potěšilo a jsem šťastná, že se celá akce krásně vydařila a Chinaski hráli opravdu skvěle,“ uvedla členka kapely Parkoviště pro velbloudy Marie Klusoňová.

Ilona Holomková