Hudba pomáhá

Hudba bude pomáhat již popatnácté, tentokrát Tomáškovi z Morašic

Příznivce festivalu Hudba pomáhá čeká v letošním roce opravdu nabitý program. Návštěvníci se dočkají vystoupení oblíbeného českého muzikanta Janka Ledeckého, kterého na pódiu doprovodí Nostitz Quartet, a tradiční vánoční koncerty proběhnou v režii Hudbího komorního orchestru a sboru. Celkový výtěžek pak bude věnován Tomáškovi Lněničkovi z Morašic, který trpí Duchennovou svalovou dystrofií.
Lněničkovi

Tomášek se narodil jako zdravé dítě, ale rodiče si brzy všimli, že není tak aktivní jako jeho vrstevníci. Začal lézt i chodit mnohem později než ostatní a některé činnosti pro něj byly problematické. „V pěti a půl letech lékaři Tomáškovi diagnostikovali Duchennovu svalovou dystrofii. Jde o vzácné, progresivní neuromuskulární onemocnění, kdy se svaly nevyvíjí tak, jak by měly, a dochází k jejich poškozování. Postupně se ničí, trhají a nahrazuje je tukové vazivo,“ řekla maminka handicapovaného chlapce Jana Lněničková.

A co pro Tomáška jeho handicap vlastně znamená? Ačkoliv dříve zvládal v domácím prostředí ujít alespoň krátké vzdálenosti, v poslední době se jeho stav zhoršil a přestal úplně chodit. „Před rokem jsme začali používat invalidní vozík i doma, máme výtah a bezbariérovou koupelnu. Tomášek se sice zvládne sám najíst a vyčistí si zuby, ale s oblékáním a dalšími činnostmi mu již musíme pomáhat,“ uvedla paní Lněničková.

Tomáškovy svaly tedy postupně ochabují, a pokud se lékařům nepodaří najít nějaký lék, který by tomu zabránil, během let bude následovat úplná závislost na druhých. „Všichni se Tomáškovi snažíme pomáhat, jak to jen jde. Postupem času jsme se naučili brát situaci takovou, jaká je. Zároveň ale musíme myslet i na budoucnost,“ doplnil chlapcův tatínek Petr Lněnička.

Ačkoliv Tomáškovi nemoc v mnohém ztěžuje běžný život a nemůže tak dělat všechno, co by si přál, se svým handicapem se statečně pere. Kromě pravidelných rehabilitací, které mu dávají pořádně zabrat, rád jezdí na speciálně upravené lehotříkolce. Podle rodičů také zbožňuje plavání: „V bazénu je Tomášek nadlehčený a pohyb je tak pro něj o mnoho jednodušší. Navíc se rád potápí a vodu miluje, ať je studená, nebo teplá. Je to takový náš malý vodník.“

Výtěžek patnáctého ročníku festivalu Hudba pomáhá bude věnován na zaplacení nového automobilu s vyklápěcí plošinou a dalšími speciálními úpravami. „S tím, jak Tomášek roste, začíná být stále těžší ho i s vozíkem do našeho klasického osobního auta nakládat a často se dovnitř nemůžou vejít jeho zdravotní pomůcky. Speciálně upravený vůz by nám cestování ulehčil a nemuseli bychom Tomáška neustále přenášet,“ řekl pan Lněnička.

Festival Hudba pomáhá odstartuje v pátek 19. listopadu koncertem Janka Ledeckého, který do litomyšlského Smetanova domu přiveze program svého vánočního turné. Následovat bude série vystoupení, kde se představí Hudbí komorní orchestr a sbor. Ta proběhnou 21. listopadu v Morašicích, 4. prosince v Poličce, 12. prosince v Litomyšli a 25. prosince ve Vysokém Mýtě.

A na co se návštěvníci mohou těšit? „Hudbí komorní orchestr a sbor je partička asi čtyřiceti muzikantů z Litomyšle a okolí, které jsme pro letošní ročník propojili do jednoho velkého tělesa. Učitelé ZUŠek a jejich žáci, hudebníci z Parkoviště pro velbloudy, kamarádi z ostatních kapel – prostě spousta dlouholetých muzikantských přátel. Navíc jsme citelně obměnili repertoár a všichni jsou pro novou spolupráci zapálení,“ popsal ředitel festivalu Karel Telecký.

Návštěvníci, kteří si chtějí některý z koncertů přijít poslechnout a zároveň podpořit Tomáška Lněničku, si mohou vstupenky zakoupit v předprodeji. Lístky na jednotlivé akce jsou od 1. listopadu k dispozici na internetových stránkách festivalu Hudba pomáhá, ale také v informačních centrech v Litomyšli, v Poličce a ve Vysokém Mýtě nebo v síti Sazka Ticket.