Hudba pomáhá

„Máme rádi, když můžeme skrze hudbu pomáhat lidem!“

Skupina Mydy Rabycad, která je známá především díky svým elektroswingovým hitům, v posledních letech zažívá jeden úspěch za druhým. V roce 2017 vydali novou desku, odjeli úspěšnou koncertní šnůru v USA, ale nezapomněli ani na své české fanoušky.

Ačkoliv mají momentálně velmi nabitý program v podobě klubového turné s názvem What is Mydy Rabycad? tour, našli si i tak čas přispět opět na dobrou věc. Již podruhé vystoupí 17. listopadu v rámci benefičního festivalu Hudba pomáhá ve vysokomýtském M-klubu a podpoří tak handicapovaného Davídka Hermana, který trpí dětskou mozkovou obrnou.

Jak jste si užili koncerty a natáčení klipu k písni My Time v USA?
Nèro: V USA jsme zatím zažili asi nejsrdečnější odezvu fanoušků, a to soudíme dle toho, jak za námi po koncertě chodili s tím, že je naše hudba hluboce zasáhla. Krom Anglie, kde jsme už v minulosti hráli, je to totiž jediná země, kde mají mateřskou angličtinu, tedy jazyk, kterým zpíváme. Moment, kdy celé publikum přesně rozumí vašim textům a hudebně se přesně trefíte do jejich noty, je naprosto orgasmický.
Žofie: Ano, obě naše návštěvy byly úžasným zážitkem! Jejich reakce byly neuvěřitelné, cítili jsme se tam jako opravdová světová kapela, nejen na pódiu, ale i mimo něj. Neustále se o nás někdo staral, bylo to zkrátka krásné. Speciálně pak ten pocit a vědomí toho, že opravdu i
česká kapela, kterou nikdy neviděli, může mít úspěch až v daleké Americe. Většinou jsme slýchávali, že to možné není. A hele! 🙂
V létě jste koncertovali převážně na různých českých festivalech a akcích.

Jaké to bylo a co chystáte do budoucna?
Nèro: Já osobně mám největší radost z toho, jak vidím rok od roku posun oproti létům předchozím, a to velkými kroky. V případě velikosti pódií, počtu fanoušků či velkoleposti, ale i v připravenosti naší show. Snažíme se na sobě neustále pracovat, a dokud to má takovou odezvu, je to jasný důkaz, že to děláme dobře.

V minulosti jste již na festivalu Hudba pomáhá vystupovali, jak jste si tenkrát koncert užili a jak na něj vzpomínáte?
Nèro: Pamatuju, že se koncert odehrával v moc hezkém prostoru a že odezva diváků byla ještě lepší, než jsme čekali. Vysoké Mýto a okolí máme vůbec moc rádi a vždycky se moc rádi vracíme.
Žofie: Já osobně se tedy velmi ráda vracím, cítím se tu být téměř doma. Pocházím z Hradce Králové, nemám to tedy daleko a mám v tomto okruhu i spoustu přátel. Jsou to pro mě takové malé návraty domů.

Jak jste reagovali na další nabídku spolupráce s festivalem?
Honza: Vzhledem k tomu, jak skvělá akce to byla minule, tak jsme byli nadšení, že si to budeme moct zopakovat. Moc rádi se vracíme na místa, na která máme pěkné vzpomínky a mezi ta místa rozhodně patří Vysoké Mýto a akce Hudba pomáhá. Taky jsme byli rádi, že budeme mít možnost zahrát pro dobrou věc.

Proč jste se rozhodli znovu vystoupit na této benefiční akci?
Mik: Benefice obecně jsou něco, čemu má smysl se věnovat. Na této akci se sešlo to, že je benefiční a je věnována konkrétnímu člověku, což je vždycky velmi osobní.

Co se vám na festivalu Hudba pomáhá líbí?
Honza: Líbí se nám to propojení hudby a benefice. Hudbu máme rádi, je to náš život a těší nás, když skrz ni můžeme ještě pomáhat lidem, kteří to potřebují. Zároveň Hudba pomáhá navíc dokáže tohle všechno zabalit do skvělé akce a to je podle nás super.

Jak se těšíte na listopadový koncert ve vysokomýtském M-klubu?
Žofie: Samozřejmě velmi!  Ostatně jako na každý náš nadcházející koncert. Ty nadcházející budou ještě o něco speciálnější, neb jsou součástí našeho vůbec prvního poctivého turné, které je čistě v naší režii. Bude jistě trochu náročnější, ale věřím, že i o to emotivnější.
Doufáme, že přijde co nejvíc lidí, abychom si to společně mohli zapsat na seznam skvěle užitých večírků!

Spolupracujete také s dalšími benefičními akcemi?
Mik: Máme nepsanou zásadu, že během roku odehrajeme jeden až dva koncerty na dobrou věc. Pomáhat je potřeba a jsme rádi, že můžeme přidat svou troškou do mlýna.

Setkáváte se ve svém okolí s někým z handicapovaných dětí?
Mik: Když se nad tím zamyslím, setkávám se s handicapovanými dětmi, ale na první dobrou jsem si to vůbec neuvědomil. To je dobré znamení, ne?

Jak vnímáte osudy dětí s handicapem?
Nèro: Přijde mi, že se pomalu situace ohledně zaměstnávání lidí s handicapem a vůbec informovanost o nich zlepšuje a doufám, že se nemýlím. Nicméně jsou to lidi, kteří potřebují především naše pochopení a trochu trpělivosti. Pak snad může přijít ta chvíle, kdy se budou
mezi námi cítit jako plnohodnotní občané a nebudou nijak vyčleňováni.

Je něco, co byste vzkázali malému Davídkovi, kterému bude věnován letošní výtěžek?
Mik: Zkrátka máme radost, že můžeme pomoci zrovna jemu a doufáme, že bude mít radost taky!

Na co se můžou návštěvníci koncertu těšit? Je něco, co byste chtěli vzkázat všem fanouškům a dalším návštěvníkům festivalu?
Honza: Jak jsme již zmínili, na podzim jedeme celé klubové turné, takže i ve Vysokém Mýtě předvedeme vše, co máme pro tuto speciální událost připraveno. Přivezeme hlavně svoji speciální světelnou show, kterou jsme minule ještě neměli. Žofie: Tak byste si to neměli nechat uniknout! Pěkně zvládněte návraty do škol, přečkejte
první zimní dny a nechte hudbu vás tím vším provést. Nezapomeňte u toho být sami sebou a
nakonec svá pravá divoká já přijít vyvenčit v to krásné datum 17. listopadu. My se na vás už
teď těšíme!