Hudba pomáhá

Máme na vanu i vozík!

V pořadí již druhý vánoční koncert festivalu Hudba pomáhá proběhl 7. prosince v Poličce. Ani na této akci nechyběl Míša Tereska, kterého v letošním roce podporujeme, jeho nejbližší rodina a hosté, kterými jsou účinkující v Cimbálové muzice Jana Dostála.

Tylův dům v Poličce sice hostí festival Hudba pomáhá teprve druhým rokem, ale přesto se zde těší velké oblibě. Nejen že se podařilo celý sál téměř vyprodat, ale dokonce si zde hudebníci ze skupiny Parkoviště pro velbloudy poprvé vyzkoušeli premiéru generálky s diváky. Jelikož v loňském roce byl na festival pozván Dětský domov Polička a děti byly opravdu nadšené, rozhodli se organizátoři tento krok udělat letos znovu. Nápad nadchl všechny děti z domova a zaměstnance proto napadlo pozvat na koncert i další místní instituce. A tak se na generálce sešli vychovatelé s dětmi, lidé z hospicu i obyvatelé domova důchodců.

Již od ranních hodin probíhaly všechny přípravy na večer. Po generální zkoušce se o půl sedmé večer dveře Tylova domu otevřely pro veřejnost. Návštěvníci si mohli v klidu odložit bundy a kabáty, projít si veškeré informace o festivalu, přečíst si festivalové noviny nebo navštívit merch s propagačními předměty, novou edicí srdcožek a dalšími novinkami letošního roku.

Pár minut po devatenácté hodině sál potemněl a rozezněly se jím první tóny úvodních písní. Během koncertu postupně stoupalo očekávání, jaký vlastně je Míša Tereska, kterého letos podporujeme. Když nastal ten správný čas, Karel Telecký přivítal rodinu Tereskových a pozval ji na pódium: „Dobrý večer. Vítám vás v Poličce a chtěl bych vás pozvat sem vedle mě. S Míšou se hrozně dobře povídá, tak jsem zvědavý, co se dozvíme dnes.“

A protože je Míša velmi společenský kluk, vzal si mikrofon a sám se ujal představování své rodiny. „Moje setra se jmenuje Eliška, potom tady mám maminku Ivu a svého tatínka Michala,“ řekl s úsměvem. Celá rodina je sportovně založená a velká část povídání se soustředila právě na toto téma sportu a hlavně para hokeje, kterému se aktivně věnuje tatínek i malý Míša. Následovalo také představení věcí, které Míša potřebuje pro svůj další rozvoj. Hlavním cílem festivalu je získat finance na nový vozík, jelikož z toho nynějšího mladý sportovec už vyrostl. Dále by mu rodiče rádi pořídili vanu s dvířky, aby mohl sám zvládnout celou hygienu, a zbylé finance využijí na pobyt s cílenou rehabilitací v lázních Klimkovice.

Na poličském koncertu se podařilo vybrat 58 350 korun a aktuální částka, která se na kontě pro Míšu Teresku nachází, činí krásných 172 880 korun. „Jestli dobře počítám, znamená to, že v tuto chvíli máme na vanu i vozík. To je opravdu skvělé. Od této chvíle, přátelé, se budeme snažit získat ještě peníze na lázně,“ poznamenal v závěru Karel Telecký. Při samotném předávání šeku a zmínky, co vše návštěvníci již v letošním roce dokázali, sálem proběhl dlouhý potlesk. Následovalo rozloučení s rodinou a několik posledních písní sobotního koncertu.