Hudba pomáhá

Nový pokojík pro Elišku Novotnou

V loňském roce jsme se rozhodli podpořit Elišku Novotnou, která žije s maminkou, tatínkem a dvěma staršími bratry v Pardubicích. Tahle desetiletá holčička trpí vzácnou genetickou poruchou označovanou jako CDKL5 Deficiency Disorder. To znamená, že ke svému životu potřebuje vozík a je odkázaná na neustálou pomoc druhých.

Šestnáctý ročník sousedské benefice odstartoval tradičním dvojkoncertem v morašickém kostele sv. Petra a Pavla, kde si návštěvníci poprvé v daném roce mohli poslechnout orchestr a sbor Hudba pomáhá. Poté se muzikanti představili v Poličce, v Litomyšli a nově i v Ústí nad Orlicí a celou koncertní šňůru následně zakončilo vystoupení ve Vysokém Mýtě.

Dohromady se podařilo vybrat 623 811 korun, které Novotným pomohly realizovat úpravu jejich rodinného domku na bezbariérové bydlení pro Elišku. Z garáže vybudovali pokojík, kde má Eliška vše, co potřebuje. Získala tak vlastní prostor na odpočinek, na cvičení i na hraní. S pomocí dalších dárců se navíc Novotným podařilo upravit i koupelnu, takže již nemusí denně nosit Elišku do schodů.

„Rekonstrukci jsme kompletně dokončili v průběhu prázdnin, kdy jsme ještě dokoupili vybavení do pokojíku, který je teď pro Elišku naprosto dokonalý. Ani jsme si neuměli představit, že to může být tak hezké, útulné a funkční. Náš život se díky tomu změnil k lepšímu a každodenní péče o Elišku je teď mnohem snazší a komfortnější,“ popsal tatínek Luboš.

Léto tedy bylo pro Novotné hlavně pracovní, ale našli si čas i na odpočinek, výlety a koupání. Kromě toho si pořídili také nového pejska, který by se měl Elišce v budoucnu stát skvělým kamarádem i pomocníkem. Po prázdninách navíc Eliška nastoupila zase do školy, kam se moc těšila na paní učitelku, asistentky a spolužáky. Už má za sebou spoustu krásných zážitků a dokonce i výlet.

Po zdravotní stránce je na tom Eliška momentálně celkem dobře, ale spolu s chladnějším počasím se objevily i zdravotní problémy. „Když je Eliška zdravá, daří se nám pravidelně cvičit a velmi prospívá. Jakékoliv běžné onemocnění, jako je rýma nebo střevní viróza, ale má na její tělíčko špatný vliv, což souvisí i s vyšší intenzitou epileptických záchvatů. Kvůli nemocem a nedostatku financí jsme také museli zrušit nějaké rehabilitační pobyty, což nás samozřejmě mrzelo,“ popsal tatínek.

Na loňské koncerty Novotní s láskou vzpomínají: „Byl to jeden z nejhezčích zážitků, které nás kdy potkaly. Každý koncert byl jedinečný a měl své vlastní kouzlo, ale líbila se nám i přátelská atmosféra, která je provázela. Nejdříve jsme se báli, zda vše zvládneme, ale nakonec jsme si to společně moc užili. Jsme strašně rádi, že se nám díky vaší pomoci podařilo zrealizovat náš sen.“

Pokud to situace dovolí, ani letošní koncerty si Novotní rozhodně nenechají ujít, protože právě díky pomoci všech pořadatelů, diváků a dárců se jejich život výrazně zlepšil. A co by vzkázali Doležalovým, kterým budeme pomáhat v letošním roce? „Užijte si krásnou hudbu a rodinnou atmosféru. Čeká vás spousta neopakovatelných zážitků, na které budete rádi a dlouho vzpomínat!“