Hudba pomáhá

Premiéra v Ústí nad Orlicí dopadla na jedničku!

Třetí adventní sobota opět patřila koncertu sousedské benefice Hudba pomáhá. Tentokrát jsme se přesunuli do Ústí nad Orlicí, které festival přivítalo poprvé v jeho historii. A premiéra to byla opravdu vydařená.

Roškotovo divadlo v Ústí nad Orlicí v sobotu 17. prosince již od ranních hodin postupně vítalo členy organizačního týmu. Najížděli technici, produkce, ale hlavně hudbí orchestr, sbor, sólisté a všichni, kdo byli v tento den potřeba k uskutečnění předposledního koncertu šestnáctého ročníku, který je věnován osmileté Elišce Novotné z Pardubic. 

Před devatenáctou hodinou večerní se otevřely dveře Roškotova divadla pro návštěvníky, mezi kterými byly známé tváře z jiných koncertních míst, ale i tváře nové,z čehož máme velkou radost. Na koncert si navíc opět našly cestu rodiny z předchozích ročníků a samozřejmě nechyběli ani Novotní. 

Po příchodu mohli návštěvníci opět zavítat do obchodu s merchem nebo do baru. S úderem sedmé hodiny se pak dveře sálu zavřely, sál potemněl a začaly se jím nést první koncertní tóny. Hudebníci si vystoupení na pódiu, kde se v rámci festivalu představili poprvé, skutečně užívali a to samé platilo i pro návštěvníky, kteří byli z atmosféry v sále nadšení.

Během koncertu se na pódiu objevila i rodina Novotných. Jejich dcera Eliška, které je letošní výtěžek určený, trpí genetickou poruchou CDKL5. „Jde o gen, který ovlivňuje vývoj mentální i pohybový. Eliška ho má bohužel poškozený a nenastartoval u ní ten přirozený vývoj, takže se sama neumí nic naučit.  Vše zvládá jen díky rehabilitacím a terapiím. I přes cvičení má ale výrazné mantinely v tom, co se může naučit, a trápí ji i další komplikace, jako je autismus nebo epilepsie,” uvedla Eliščina maminka. 

Výtěžek šestnáctého ročníku by měl Novotným splnit přání, aby mohli předělat garáž na nový pokojíček pro Elišku, kde bude vše, co tato mladá slečna potřebuje – pořádná postel, místo pro cvičení, ale i herní koutek. Nosit Elišku do prvního patra domu, kde má stávající pokojík, je totiž pro rodiče velmi fyzicky náročné. 

Když se návštěvníci seznámili s podporovanou rodinou, od ředitele festivalu Karla Teleckého zaznělo poděkování všem přítomným: „Díky financím ze vstupenek můžeme každý rok některé rodině dopřát pomůcku, službu nebo jako dneska přestavbu domu tak, aby se jim lépe žilo s handicapem, se kterým se musí celý život potýkat. Proto moc děkujeme, že jste dnes přišli.“

Koncert byl pro mnohé návštěvníky velice emotivní, o čemž svědčilo i to, že si lidé o přestávce mezi sebou špitali, jaké pocity v nich jednotlivé písně vyvolaly. Celá akce pak končila velkolepým potleskem vestoje, který byl tak nadšený, že hudebníci kromě přídavků zopakovali i jednu oblíbenou skladbu. Kromě toho se navíc při děkovačce na pódiu objevily i některé z dětí našich hudebníků, takže návštěvníci mohli částečně nahlédnout také do zákulisí koncertů.

Koncert v Ústí nad Orlicí rozšířil konto Hudba pomáhá o 84 680 korun. Na transparentním účtu bylo v době koncertu 74 200 korun. Když se k těmto částkám přičtou výtěžky z předešlých koncertů, dostává se festival na částku 424 710 korun pro rodinu Novotných. 

Podpořit Elišku ještě stále můžete jakoukoliv finanční částkou, kterou stačí poslat na náš transparentní účet 2501291415/2010. Kromě toho festival čeká poslední zastávka ve Vysokém Mýtě, která se uskuteční 25. prosince v Šemberově divadle.