Hudba pomáhá

„Spojení cimbálové muziky a popových písní je pro nás velkou výzvou!“

Jelikož se naši hudebníci pokaždé snaží festival nějak ozvláštnit, letošní rok samozřejmě nebyl výjimkou.  A tak se zrodil nápad obléknout tentokrát festival do kroje a přizvat si na pomoc Cimbálovou muziku Jana Dostála. Její členové vystupují po celém světě, ale letos si našli čas podpořit dobrou věc a zahrát na tradičních vánočních koncertech společně se skupinou Parkoviště pro velbloudy. „Považujeme za skvělou příležitost zúčastnit se projektu Hudba pomáhá, který má od svého založení smysl a jasný cíl,“ řekl Jan Dostál mladší, který nám také poskytl rozhovor.

Jak vaše cimbálovka vlastně vznikla?

Naše cimbálová muzika vznikla při Folklórním souboru Jaro z Ústí nad Orlicí někdy na začátku 90. let. Vedoucím samozřejmě nebyl nikdo jiný než Jan Dostál starší, který je primášem od samotného počátku až do současnosti. Od svého vzniku prošla muzikou celá řada hudebníků, nicméně ve složení, v jakém nás můžete vidět dnes, hrajeme více než 10 let. Náš repertoár obsahuje moravské, slovenské, maďarské i rumunské písně. Téměř ve stejné podobě (akorát bez cimbálu) hrajeme i ve zmíněném Folklórním souboru Jaro, a proto máme v zásobě také nepřeberné množství českých písniček.

Kde běžně vystupujete? Hrajete často i v zahraničí?

S muzikou vystupujeme na folklórních festivalech, vinobraních, večerech při cimbále, různých setkáních, ale i na narozeninách, svatbách či jiných oslavách. Díky hudbě jsme se zároveň podívali na mnoho festivalů v rámci celé Evropy a navštívili jsme i spoustu dalších zemí po celém světě, jako byla například Brazílie, Jižní Korea, USA nebo Mexiko.

Jaké jsou odezvy diváků při vašich zahraničních vystoupeních?

Projevy publika bývají v každé zemi trochu odlišné. Jedni z nejšílenějších byli určitě diváci v Jižní Koreji, kde jsme si během festivalového průvodu městem díky řevu a pištění připadali jako Beatles na Shea Stadium v New Yorku.

Na jaký koncert rádi vzpomínáte?

Koncertů za celou naši éru bylo opravdu mnoho. Často vzpomínáme třeba na naše zahraniční zájezdy, protože ty jsou pokaždé něčím specifické. Obecně se ale dá říct, že je to každé vystoupení, u kterého vidíme, že publiku předáváme radost a dobrou náladu.

Čeho byste chtěli v hudební branži v budoucnu dosáhnout?

Muziku děláme z toho důvodu, že nás baví a máme z ní radost. Každý z nás má svoje zaměstnání a hudba je pouze náš koníček. Dá se ale bez nadsázky říct, že celá muzika je pro každého z nás vlastně taková druhá rodina. Pokud by to takhle mělo zůstat napořád, já budu nadmíru spokojený.

Máte nějakou zkušenost s vystupováním na benefičních akcích?

V minulých letech jsme se několika takových akcí zúčastnili. Jednalo se například o projekt Ježíškova vnoučata, kdy jsme plnili přání staršímu pánovi z domova důchodců, který si přál odpoledne s cimbálovou muzikou. Občas hudbou zpříjemníme odpoledne i klientům pečovatelských domů a zahráli jsme také na koncertech na pomoc povodněmi zasažených oblastí. Projekt Hudba pomáhá je pro nás ale zatím tou největší benefiční akcí, na které máme možnost se podílet.

Jak jste se k našemu festivalu vlastně dostali?

Letos v létě nás oslovil Karel Telecký s nápadem spojit během letošních koncertů skupinu Parkoviště pro velbloudy s Cimbálovou muzikou Jana Dostála. Protože jsme projekt znali a máme rádi výzvy, což spojení cimbálovky a popových písní určitě je, nebylo moc o čem přemýšlet a domluvili jsme se na společných vystoupeních.

Odkud jste projekt Hudba pomáhá znali?

V roce 2016 jsem na festivalu pomáhal jako violoncellista smyčcového kvarteta, takže už jsem věděl, co je smyslem projektu a jak jednotlivé koncerty probíhají. Ostatním muzikantům z cimbálovky jsem o něm hodně vyprávěl, takže pak nebylo třeba nikoho k účasti přemlouvat.

Jak jste se na společná vystoupení se skupinou Parkoviště pro velbloudy připravovali?

S velbloudama jsme měli dvě společné zkoušky, během kterých jsme vyladili vše, co bylo potřeba.

Co jste si tedy pro návštěvníky přichystali a jak budou vaše vystoupení vypadat?

Spojení cimbálové muziky a popových písní pro návštěvníky určitě představuje netradiční lákadlo. Jak se nám povedlo tyto dvě věci dát dohromady nejlépe uvidíte na jednom z našich pěti koncertů, na které bych rád pozval každého, kdo si chce naši hudbu poslechnout a zároveň podpořit dobrou věc.

Jak se na vánoční koncerty těšíte?

Těšíme se moc, bude to pro nás něco úplně nového. Kolem festivalu Hudba pomáhá se pohybuje skvělá parta lidí, takže očekávám i spoustu zábavy.

Co byste vzkázali Míšovi Tereskovi, kterému je výtěžek koncertů určený?

Věříme, že se podaří splnit cíl tohoto ročníku a že naše hudba pomůže Míšovi usnadnit běžný život.

A máte také nějaký vzkaz také pro návštěvníky, kteří pravidelně náš festival podporují?

Všem, kteří projekt Hudba pomáhá podporují, patří velký dík a obdiv. Pomáhat znevýhodněným lidem bohužel stále není samozřejmostí, a proto je jakákoliv forma pomoci neocenitelná.