Hudba pomáhá

Hudba pro Davídka – 2018

Vysoké Mýto – Také dvanáctý ročník benefičního festivalu Hudba pomáhá mají už organizátoři úspěšně za sebou. Jeho výtěžek byl věnován handicapovanému Davídkovi Hermanovi z Vysokého Mýta, který trpí dětskou mozkovou obrnou.

Davídek se narodil jako zdravý kluk, ale v šesti týdnech u něj ve spánku došlo k zástavě srdce a krvácení do plic. Rodiče zavolali záchrannou službu a Davídka oživovali. Odvezli je do fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde se ho snažili zachránit, a v nemocnici nakonec museli strávit celý měsíc. Trvalo však ještě celý rok, než byli lékaři schopni určit přesnou diagnózu. Davídek trpí dětskou mozkovou obrnou, má spastické končetiny a hypotonický trup. Znamená to, že má zaťaté končetiny a neprotahuje je. Sám se nepostaví a svaly se mu tím pádem zkracují. Davídek je ale velký bojovník a s maminkou, která se stala jeho pečující osobou, pilně cvičí Vojtovu metodu a vyzkoušeli také mnoho dalších rehabilitačních metod a terapií. Kromě toho chodí do školky ve Vysokém Mýtě a mezi dětmi je velmi oblíbený.

Výtěžek dvanáctého ročníku festivalu Hudba pomáhá byl věnován na zaplacení pobytu a terapii v lázních Klimkovice a také na rehabilitace v ostravském centru Arkáda, což by mohlo Davídkův stav výrazně zlepšit.

Festival Hudba pomáhá nabídl návštěvníkům i v roce 2018 celou řadu akcí, kde mohli handicapovaného Davídka podpořit. První koncert, kde vystoupila skupina Mydy Rabycad, proběhl 17. listopadu ve vysokomýtském M-klubu. Již tradičně byl chlapci věnován také výtěžek vánočních koncertů, které proběhly během adventní doby v Morašicích, v Litomyšli a ve Vysokém Mýtě. Novinkou oproti předchozím ročníkům byl koncert v Tylově domě v Poličce. Organizátoři si pro návštěvníky přichystali i speciální překvapení – spolupráci s Litomyšlským symfonickým orchestrem, který si připravil celou řadu známých skladeb včetně filmových hitů italského skladatele Ennia Morriconeho. Definitivní hudební tečku za festivalem pak udělal lednový koncert frontmanů skupiny Čechomor, Karla Holase a Františka Černého.

Dvanáctý ročník byl ale nebyl bohatý pouze na hudební akce, ale také co se doprovodného programu týče. Divadelně improvizační skupina Paleťáci se rozhodla uspořádat speciální benefiční improshow a věnovat celý výtěžek Davídkovi Hermanovi. Další akcí byla Halloweenská párty, která se uskutečnila v M-klubu ještě před oficiálním začátkem festivalu.

Po posledním koncertu a započítání všech kasiček z festivalové sbírky se vybraná částka zastavila na neuvěřitelných 380 880 korunách. Tento výtěžek předčil naše očekávání a vystačí na pokrytí několika lážeňských pobytů pro Davídka.

Děkujeme všem návštěvníkům a fanouškům našeho benefičního festivalu za přízeň a budeme se těšit na další, doufáme že neméně úspěšný, ročník!