Hudba pomáhá

Hudba pomáhá podpořila Tomáška Lněničku částkou 641 tisíc korun

Hudba pomáhá – V roce 2021 se v rámci sousedského festivalu Hudba pomáhá uskutečnilo šest benefičních koncertů na podporu Tomáška Lněničky z Morašic. Při návštěvě pětice hudebních vystoupení si příchozí nově užili písně hudbího komorního orchestru a sboru, ale také spatřili již tradiční muzikantské tváře. Svým koncertem navíc přispěl dobré věci také Janek Ledecký, a rodiče tak mohli Tomíkovi pořídit speciálně upravený automobil, který péči o chlapce v mnohém usnadní.

Výtěžek loňského ročníku festivalu Hudba se členové týmu rozhodli věnovat rodině z domovské vsi, odkud řada z nich pochází. Konkrétně šlo o Lněničkovy z Morašic, jejichž syn Tomášek trpí Duchennovou svalovou dystrofií. Tato nemoc jej okrádá o svalovou hmotu, a proto je Tom závislý na pomoci druhých. Díky vybraným financím ovšem rodiče zakoupili automobil s vyklápěcí plošinou a dalšími úpravami, který šetří sílu mamince, tatínkovi, ale i samotnému Tomíkovi. Ulehčuje jim totiž přesuny do lázní, na rehabilitace i do školy.

Patnáctý ročník festivalu odstartoval v litomyšlském Smetanově domě koncertem populárního českého zpěváka Janka Ledeckého společně s Nostitz Quartet. Auditorium si užilo písničky známé z rádií, ale také skladby vánočního charakteru. Série následujících pěti hudebních vystoupení (Polička, Litomyšl, Vysoké Mýto a dvojkoncert v Morašicích) byla ale také unikátní, protože se na pódiu poprvé představil hudbí komorní orchestr a sbor.

Ačkoliv se návštěvníci setkali s mnoha tvářemi, které v rámci festivalu do té doby neviděli, mezi vystupujícími samozřejmě nechyběli ani tradiční hudbopomáhací hudebníci z uskupení Parkoviště pro velbloudy. Pod taktovkou Lukáše Hrubeše navíc vznikla opravdu krásná hudební díla, která příchozí mile hudebně potěšila a na která budou jistě dlouho vzpomínat.

Díky štědrým příspěvkům navíc festival trhal v minulém roce rekordy. Vybrala se dosud nejvyšší částka, a to 641 404 korun. Děkujeme všem, kteří navštívili některý z našich koncertů, a lidem, kteří se rozhodli přispět na dobrou věc. Nemůžeme přitom opomenout ani naše partnery, podporovatele a všechny, bez nichž by se nemohla Hudba pomáhá uskutečnit! Těšíme se na shledanou na koncertech šestnáctého ročníku!