Hudba pomáhá

„Inspiraci pro svoje texty čerpám ze života“

Stejně jako v předchozích letech mají i letos příznivci projektu Hudba pomáhá možnost navštívit velký klubový koncert. Třináctý ročník festivalu se rozhodl podpořit populární český písničkář Pokáč, který dorazí do vysokomýtského M-klubu v sobotu 30. listopadu. „Doufám, že přijde dost lidí, všichni si to užijou a pomůžeme společně dobré věci,“ řekl.

Jan Pokorný alias Pokáč patří mezi první české písničkáře, kteří začali svoji tvorbu umisťovat na YouTube. Jakmile překonal složité začátky, jeho fanouškovská základna se začala pomalu ale jistě rozšiřovat, což vyvrcholilo úspěšnou sbírkou na Startovači, kde vybíral peníze na svá alba a klipy. „Bylo to super a zároveň obrovská motivace, protože do vás vloží své peníze a potažmo také důvěru velká spousta lidí,“ okomentoval Jan Pokorný své hudební začátky.

Kromě toho, že si Pokáč skládá vlastní texty, hraje také na ukulele a kytaru. Zajímavostí ovšem je i to, že původně byl v běžném životě programátorem, což u písničkářů není zrovna typické. Nakonec ale převládla láska k hudbě a práce programátora je teď na druhé koleji. „Pořád chodím ještě jednou za čas do kanceláře k mašině, ale se dá říci, že nějaké dva tři roky už mě živí muzika,“ uvedl.

Pokáč je známý především originálními texty, ve kterých bohatě využívá svůj osobitý smysl pro humor, nadsázku a ironii. Jak sám říká, inspiraci pro své texty čerpá ze života a z běžných každodenních situací. Nebojí se ale dělat si legraci sám ze sebe, o čemž svědčí třeba i píseň s jednoduchým názvem Vlasy, v níž se sám sebe ptá, jaký by byl jeho život ve světě, kde by neměl pleš. „Nikdy jsem nebyl žádný krasavec, takže mi nic jiného, než být vtipný, nezbývalo,“ řekl s úsměvem sympatický písničkář.

Co se benefičních akcí týče, ani na tomto poli není Pokáč žádným nováčkem. „Na benefičních akcích vystupuji poměrně často. A mám z toho radost. Dá se říci, že pomáhám rád a zároveň rád hraju, tak proč to nespojit,“ řekl a zároveň dodal, že benefici dělá i proto, že se ve svém okolí setkává s handicapovanými lidmi: „Mám několik kamarádů na vozíku, všichni jsou super pohodáři. Mají můj velký obdiv.“

Na festivalu Hudba pomáhá se Pokáč objeví vůbec poprvé a na své vystoupení, které proběhne poslední listopadovou sobotu, se již velice těší. „Festival Hudba pomáhá jsem se rozhodl podpořit, protože je to fajn akce se skvělým motivem. Těším se moc, snad to pomůže,“ řekl hudebník. A co by vzkázal Míšovi, kterému bude výtěžek jeho koncertu věnován? „Drž se, chlape!“