Hudba pomáhá

Ohlédnutí za loňským ročníkem – Davídek pilně cvičí a začíná chodit!

V loňském roce jsme se rozhodli podpořit Davídka Hermana z Vysokého Mýta, který trpí dětskou mozkovou obrnou, má spastické končetiny a hypotonický trup. Narodil se sice jako zdravý kluk, ale v šesti týdnech u něj ve spánku došlo k zástavě srdce a krvácení do plic. Rodiče zavolali záchrannou službu a ve fakultní nemocnici v Hradci Králové se podařilo Davídka oživit. Trvalo však téměř rok, než byli lékaři schopní určit přesnou diagnózu a než mohli Hermanovi začít s rehabilitací.

Loňský ročník s sebou přinesl hned několik novinek. Kromě tradičních vánočních koncertů v Morašicích, v Litomyšli a ve Vysokém Mýtě přibyla také zastávka v Poličce a skupinu Parkoviště pro velbloudy tentokrát na pódiu doprovodil Litomyšlský symfonický orchestr. Na oblíbeném klubovém koncertě ve vysokomýtském M-klubu pak vystoupila kapela Mydy Rabycad a výtěžek malému Davídkovi věnovala také divadelně improvizační skupina Paleťáci nebo Franta Černý a Karel Holas z Čechomoru.

Celkově se nám pro rodinu Hermanových podařilo získat neuvěřitelných 380 880 korun.  A na co ho rodina z Vysokého Mýta využila? „Zaplatili jsme Davídkovi pobyt v lázních Klimkovice, kam jsme odjeli hned v únoru. Následně jsme také začali 2-3krát týdně dojíždět ambulantně cvičit do ostravského neurorehabilitačního centra ARCADA, kde Davídek v květnu podstoupil také čtrnáctidenní intenzivní cvičení,“ řekla Davídkova maminka Olivie Hermanová.

Veškeré dřina s nekonečnými rehabilitacemi a pilná práce se Hermanovým ale vyplatila. „Davídkovi se výrazně zlepšila řeč i jemná motorika. Dokáže už zaměřit a uchopit předmět, aniž by vše ostatní shodil. Když jsme v září opět navštívili Klimkovice, Davídek začal dokonce trošku chodit. Opravdu se snaží a je vidět, že ten směr, kterým jsme se vydali, prostě stojí za to,“ uvedla paní Hermanová.

V květnu se Hermanovi zúčastnili projektu Hudba jede na výlet a společně s našimi organizátory se vydali do Krkonoš, kde zdolali Stezku korunami stromů. O prázdninách si poté odpočinuli a Davídek tak mohl nabrat síly na další cvičení. „Momentálně žijeme novou nadějí na Davídkův pohybový posun díky možnosti speciální léčby v zahraničí, která by mohla zkvalitnit jeho chůzi. Kromě toho jsme Davídkovi pořídili také invalidní vozík, aby se mohl přesouvat sám,“ řekla paní Hermanová.

Na loňský ročník vzpomínají Hermanovi velice rádi a dnes se již nervozitě, kterou před vstupem na pódium pociťovali, jen smějí. Potkat se s nimi můžete také na letošních koncertech, kam přijdou podpořit Míšu Teresku. Všem organizátorům také přejí, aby neztráceli své nadšení a odhodlání: „Je obdivuhodné, jak dokážete lidem pomáhat a věnovat jim svůj vlastní čas. Přejeme vám, aby festival Hudba pomáhá co nejdéle podporoval všechny, kteří to potřebují.“