Hudba pomáhá

Jak se daří podporovaným rodinám?

Přestože je letošní ročník koncertování a taktéž celý výtěžek věnovaný Elišce Novotné z Pardubic, nezapomínáme ani na děti, kterým jsme pomohli během předchozích patnácti ročníků. Díky moderním technologiím máme možnost s nimi prožít jejich každičky úspěch a pokrok, kterého dosáhnou. To nám dělá neskutečnou radost a jsme za to vděční. Nejlepší jsou však osobní setkání, která se nám daří zprostředkovávat díky pořádání Hudbího tábora nebo našich koncertů. Jak se tedy podporovaným rodinám momentálně daří?
Tomáš Lněnička

Loňský ročník sbíral peníze pro Tomáška Lněničku z Morašic. Jeho rodina potřebovala nový osobní automobil se speciálními úpravami, který by všem usnadnil převoz do školy, na rehabilitace, ale třeba i na rodinné výlety. Tomášek je totiž upoutaný na vozík, protože trpí Duchennovou svalovou dystrofií.

Rodině se aktuálně daří dobře. Tomáškova starší sestra Andrejka se dostala na vysněnou střední školu, Tomášek je po zdravotní stránce poměrně stabilní a díky festivalu si rodina pořídila nový vůz, který všem péči o chlapce výrazně usnadnila. V letních měsících si navíc společně užili i rodinnou dovolenou.

Aby byl Tomášek stabilizovaný a jeho fyzický stav se nezhoršoval, musí absolvovat celou řadu rehabilitací a cvičení. Bližší informace k tomu poskytla maminka Jana: Celý rok se točí kolem cvičení. Jednou týdně rehabilitace Tempo a rehabilitace Andrle. Také jsme absolvovali rehabilitace v Hamzově odborné léčebně na 4 týdny, jezdíme  do České Třebové k Soviš fyzio a cvičíme doma. Navíc máme pravidelné kontroly v Praze.

Také Lněničkovi mají Vánoce spojené s festivalem a už dnes se těší na koncert v Morašicích, který navštěvují pravidelně každý rok. Závěrem za celou rodinu maminka Jana vzkazuje pořadatelům: Jste úžasní, ať se daří v dalších ročnících. Děkujeme.

Míša Tereska

Festival v roce 2019 podpořil tehdy třináctiletého Míšu Teresku, který je velkým sportovcem a snaží se plnit si své sny, ačkoliv je handicapovaný. Jeho zdravotní potíže byly způsobeny předčasným narozením. V současné době Míša trpí dětskou mozkovou obrnou a je upoutaný na vozík, ale pracuje na sobě, aby byl maximálně soběstačný.

Volný čas Míša věnuje rehabilitacím a pravidelným cvičením doma, v Kutné Hoře, Klimkovicích i Piešťanech. Letos se ale plně soustředí také na studium, protože se chce dostat na střední školu, takže většinu rehabilitačních pobytů absolvuje právě v Kutné Hoře. Kromě toho byl ovšem tento rok pro Míšu také plný zážitků, charitativních akcí, závodů a turnajů.

U nás se stále něco děje a novinek máme hromadu. Míša si letos vytvořil několik osobních rekordů v atletice, pilně maká na přijímačky, dostal nový handbike a pracujeme na jeho projektu, který jsme spustili loni k jeho patnáctinám. Ten ukazuje život na vozíku, že to nemusí být žádná nuda a že je lepší bojovat a žít, než nadávat na to, jak je svět nespravedlivý. Rodičům s podobným osudem ukazuje,  kde se dá žádat o různé příspěvky, nadace a cvičení, popsali Míšovi rodiče.

Festival už si rodina Tereskových spojila s Vánoci, a proto by všichni rádi dorazili do Morašic a Poličky, aby se naladili společně s námi na vánoční svátky. Zároveň se ale těší i na finální výsledek. Všem organizátorům by pak rodina chtěla popřát hodně sil, energie a dobré nálady, protože potom se to projevuje i na atmosféře jednotlivých koncertů.

Davídek Herman

Davídkovi Hermanovi z Vysokého Mýta festival pomáhal v roce 2018. Davídek trpí dětskou mozkovou obrnou, má spastické končetiny a hypotonický trup. Rodina výtěžek festivalu použila na zaplacení léčebných pobytů v lázních Klimkovice.

V letošním roce na sobě Davídek velmi zapracoval a nastal u něho pohybový posun. Jeho maminka uvedla, co vše musel absolvovat: „V květnu letošního roku byl na operaci s koleny a na protažení achillovky na levé noze. Následně měl šest týdnů sádry na obou nožičkách. Po sundání sádry jsme po krátkém odpočinku hned začali rehabilitovat, což byla pro Davču velká dřina. V srpnu a říjnu intenzivně cvičil v dětské léčebně v Klimkovicích, kde se potvrdilo, že operace byla úspěšná.” 

 

Po této dřině je Davídek dnes sám schopen bez doprovodu rodičů či sourozenců za zády chodit s chodítkem. Díky tomu se u něj také zlepšilo držení trupu i mluvení. V listopadu si pak rodina chvíli odpočinula, aby všichni nabrali sílu na další cvičení, která Davídka čekají. Ta budou zaměřena na neurorehabilitaci.

Hermanovi v loňském roce navštívili koncert v Morašicích a ve Vysokém Mýtě. „První koncerty jsou už takové krásné pozitivní naladění na vánoční čas a všichni organizátoři jsou lidé se srdcem na pravém místě. Přejeme jim hodně zdraví, štěstí a síly do dalších ročníků,” zavzpomínala a popřála závěrem Davídkova maminka Olivie Hermanová.

Jan a Radovan Jiskrovi

Honzík a Radovan z Dolního Újezdu, kteří trpí dětskou mozkovou obrnou v kombinaci s epilepsií a oční vadou, v roce 2017 potřebovali speciální přístroj MOTOmed, díky kterému mohou doma posilovat dolní končetiny. Právě z toho důvodu jsme se je rozhodli podpořit a finance na jeho pořízení pro ně získat.

V současnosti se rodině daří dobře, ačkoliv se velmi často stává, že si rodiče připadají jako na horské dráze. Vše záleží na tom, jak na tom chlapci zrovna jsou. Radovan i Honzík rádi jezdili autem na výlety, což stále platí, ale už se jedná o kratší výlety, protože Honzík potřebuje častěji odpočívat.

Oba chlapci pravidelně cvičí, poslední dobou hlavně doma, ale podařilo se jim na sobě zapracovat také na odlehčovacích pobytech na Žampachu. Pokud jsou zdraví a nejsou na žádném rehabilitačním pobytu, každý den navštěvují stacionář v Litomyšli. V loňském roce na koncertech nebyli, ale maminka ano. Letos bychom chtěli navštívit koncert v Poličce už i s kluky. Snad to dopadne. Už se na to těšíme, uvedla maminka.

Závěrem zmiňuje, co pro rodiny s handicapovanými dětmi festival znamená: Všem návštěvníkům bych chtěla hlavně moc poděkovat za každou návštěvu jakéhokoliv koncertu, kterou přispějí dětem a jejich rodičům na splnění jejich přání. Jakákoliv částka je pro ně dar. Pořadatelům přejeme hodně zdraví, štěstí a síly, aby i tento ročník zvládli. Bez vašeho otevřeného srdce by to opravdu nešlo. Celému velkému týmu jen to dobré.

Míša Mikulecká

Desátý ročník benefice Hudba pomáhá podpořil Míšu Mikuleckou z Vysokého Mýta, která se potýká se střední mentální retardací. Díky výtěžku měla Michalka možnost podstoupit terapie v lázních Klimkovice, kde se soustředila na posilování celého těla. Ty pak navštívila opakovaně, dokonce i letos na podzim.

A jak se nyní Michalce daří? Celá rodina se má moc hezky. Míša pilně cvičí a rehabilituje, přičemž největší radost všem aktuálně dělají velké pokroky, kterých dosáhla v chůzi, držení celého těla a koordinaci. Ve volném čase se pak rodina snaží být co nejvíce spolu a jezdí na různé výlety, které si všichni moc užívají.

„Míšu teď moc baví čtení, hraní různých her a také vytváření či malování, ve kterém se zdokonaluje,” uvedla Michalčina sestra Kateřina. Kromě toho se Míša pokaždé těší za zvířátky do ZOO nebo na výlety do přírody. Letos celá rodina navštívila třeba park Botanicus, kde Michalka poznávala stará řemesla a mohla i něco vytvořit, což ji moc bavilo.

Mikulečtí se letos chystají na koncert do Vysokého Mýta. Organizátorům vzkazují: „Všem patří velké DÍKY. Je neuvěřitelné, jak celý projekt funguje a dokáže pomoci těm, kteří to potřebují. Velmi vás obdivujeme a přejeme vám sílu i spoustu možností pomoci dalším. A velké díky patří také návštěvníkům, kteří podávají pomocnou ruku potřebným.”

Vojta Vrchota

Vojtu Vrchotu, který trpí dětskou mozkovou obrnou v kombinaci s epilepsií, zrakovou poruchou a středně těžkým mentálním postižením, festival podpořil v roce 2015. Tehdejší výtěžek mu pomohl zaplatit speciální léčebné programy, aby se mohl posunout zase o krůček dále.

Dnes už je Vojta mladým mužem žijícím se svou rodinou. Pravidelně cvičí a navštěvuje posilovnu, kde na sobě pracuje v rámci možností. Posiluje především ruce, trup a nohy. Pokud jde vše podle plánu, rodina se snaží pravidelně navštěvovat lázně Klimkovice, kde na sobě Vojta vždy zapracuje. Zatímco minulý rok podstoupil úspěšnou operaci, letos absolvoval speciální terapii, která by měla zajistit trochu dlouhodobější efekt cvičení.

Z celého kalendářního roku má Vojta nejraději léto, a proto se ho snaží maximálně užívat. S rodinou jezdí na Den fotbalu v Poličce a letos zvládli i  Český mejdan s Impulsem v Praze. Vždy se také velmi těší na rodinné oslavy. Jeho zažitý režim ovšem občas něco naruší. Obvykle to jsou nějaké zdravotní komplikace, které rodinu nutí změnit naplánovaný program.

Vojtova rodina organizátory festivalu pravidelně podporuje, a pokud vše půjde dobře, letos se společně chystají navštívit koncert v Morašicích. Organizátorům přitom vzkazují: Moc držíme pěstičky, ať se koncerty vydaří a Hudba pomáhá zase někomu vykouzlí úsměv na tváři a všem dobrým lidem srdce rozzáří!

Petra a Renáta Štanclovy

Rok 2014 znamenal pro festival dvojitou podporu. Tou dobou se totiž pomáhalo Petře a Renátě Štanclovým, které trpí dětskou mozkovou obrnou s přidruženým mentálním postižením, smyslovými vadami a epilepsií. Z výtěžku jim rodina zaplatila roční pobyt v denním stacionáři.

„Předloni jsme pro Peťku a Renďu našli místo v domově pro lidi s postižením v Anenské Studánce. Po pětadvaceti letech trvale náročné péče o holky v domácím prostředí jsme se museli nadechnout, srovnat si životy a vydat se jiným směrem. Nešlo to jinak. Holky tedy již nežijí trvale s námi doma. Jejich nový životní prostor je moc krásný, stejně tak péče, která se jim v domově dostává. Jsme za to vděční. Ale zároveň je náročné zpracovat si své smutky, stýskání, pocity nezvládnutí, selhání, že jsme tu pro holky nedokázali být „naplno napořád“. Jinak se nám ale daří dobře. Peťka a Renďa jsou stále usměvavé, radostné. A to je pro nás nejdůležitější,“ uvedla jejich starší sestra Aneta.

Renáta v letošním roce musela podstoupit zákrok zajišťující lepší vyživování, který zvládla statečně. Výživa podávaná skrz PEG jí zajistila pár kilo navíc, díky kterým nemá potíže s podvýživou a dekubity. Jinak je ale zdravotní stav děvčat téměř neměnný. Rodina přitom dvojčata každý týden navštěvuje v Domově U Studánky a často si je bere k sobě domů.

I Štanclovi se v letošním roce chystají navštívit naše koncerty. Každý rok jsou překvapení z novinek, které si festival pro návštěvníky připraví, ale i z celkového nasazení všech zúčastněných. Závěrem rodina dodává: „Děkujeme, že jsme před lety mohli být součástí každého z vás. Jsme potěšeni, že na nás stále myslíte.“

Erik Pecháček

V roce 2013 festival Hudba pomáhá podpořil Erika Pecháčka, který trpí dětskou mozkovou obrnou. Výtěžek z koncertů, které se v tomto roce rozšířily do okolí Vysokého Mýta, financoval léčebné pobyty v lázních. Dnes Erik chodí do sedmé třídy základní školy, kde ho nejvíce baví cizí jazyky. Momentálně se učí již čtyři.

Rehabilitace a cvičení Erik stále potřebuje a pilně se jim věnuje. Fyzioterapeutka i rodina vnímá, že Erik dělá pokroky především ve stabilitě, síle, ale i v dalších oblastech. V letních měsících pak navštívil speciální program a cvičení v Kutné Hoře a čeká ho pravidelné plavání.

S ohledem na předcházející školní rok, který byl pro Erika náročný, se rodina rozhodla užít si léto velmi aktivně. Erik si splnil svůj velký sen a navštívil Disneyland v Paříži, kde je vše velmi dobře přizpůsobené i pro handicapované návštěvníky. Díky tomu mohl Erik na všechny atrakce.

I letos chtějí Pecháčkovi festival podpořit. Jsou pravidelnými návštěvníky litomyšlského koncertu, kam se chystají i tentokrát. Zároveň se těší, co nového si organizátoři připravili. Závěrem pořadatelům vzkazují: Ať je ta chuť, víra, odhodlání pomáhat a radost z této skvělé akce nikdy neopouští, ať jsou pořád taková skvělá parta a pokračují dál a dál. Vybrané rodiny to opravdu potřebují.