Hudba pomáhá

Litomyšl přinesla nejvyšší výtěžek v historii festivalu

Předposlední a již tradiční zastávkou festivalu je Litomyšl, kterou můžeme vnímat jako domovské město, protože velké množství členů z organizátorského týmu pochází právě odtud nebo zde v současnosti žije. V letošním roce se Smetanův dům během třetí adventní neděle ponořil do tónů Hudbího komorního orchestru a sboru, aby zpříjemnil den návštěvníkům a pomohl získat finance na podporu jedenáctiletého Tomáše Lněničky z Morašic, který trpí Duchennovou svalovou dystrofií.
HP Litomyšl

Samotný koncert byl opravdu jedinečný, a to hlavně kvůli absenci některých členů z řad organizátorů i vystupujících. Nejvýraznější a pro návštěvníky nejvíce viditelnou změnou byla absence jedné ze sólistek, kterou nahradily zpěvačky ze sboru, ale také obměna dechové sekce. Přesto mohli posluchači vidět známé tváře z předchozích ročníků a seznámit se s novými lidmi, kteří pro letošní rok tvoří Hudbí komorní orchestr a sbor.

Podporovaným dítětem je tentokrát jedenáctiletý Tomášek Lněnička z Morašic trpící Duchennovou svalovou dystrofií. Z výtěžku jednotlivých koncertů jeho rodina zaplatí automobil přizpůsobený pro převoz vozíčkáře. Lněničkovým to ulehčí nejen přesuny do školy, ale i cesty do lázní nebo na různé rehabilitace a cvičení, které s Tomáškem absolvují.

Tom navštěvuje běžnou základní školu, dokonce v Litomyšli, a tak nebylo překvapením, že v hledišti měl velkou podporu z řad známých, přátel i učitelů. Podpořit Tomáška a poslechnout si koncert přišla například i paní ředitelka Miroslava Jirečková z druhé Základní školy v Litomyšli, která přiblížila jeho povahu: „Potkávání s Tomem je úžasné. Vždycky je dobře naladěný a usmívá se na nás.“

O koncert v Litomyšli je vždy velký zájem, což se ukázalo i na výtěžku tohoto koncertu. Pořadatelům navíc udělalo radost, že lidé, kteří nemohli přijít, nechtěli vrátit vstupné a peníze nechali podporované rodině. Díky tomu bylo možné některá místa v hledišti prodat dvakrát a získat pro handicapovaného Tomáška a jeho rodinu více peněz.

Ředitel festivalu Karel Telecký výši výtěžku na pódiu nadšeně zhodnotil: „V letošním roce je to největší jednorázový příspěvek, co kdy přišel. Troufám si říci, že máme největší výtěžek z jednoho koncertu v historii festivalu. Tento koncert rozšířil konto Lněničkových o 120 255 korun. Celkově se tak v tomto roce podařilo vybrat již 403 735 korun. Jste báječní.“

Po tomto sdělení přišel velký potlesk pro rodinu, která v tu chvíli přebírala šek od zástupců festivalu a velmi návštěvníkům děkovala za podporu. Následovalo několik posledních písní a loučení, které je v této době vždy velmi dojemné a silné, protože si všichni uvědomují, jak složité je se momentálně potkávat a úspěšně něco realizovat. Festival má před sebou již poslední zastávku, a to 25. prosince ve Vysokém Mýtě.

Ilona Holomková