Hudba pomáhá

Litomyšlský symfonický orchestr poprvé pro Hudba pomáhá

Jednou z největších změn a novinek v rámci letošního ročníku festivalu Hudba pomáhá byla účast Litomyšlského symfonického orchestru na adventních koncertech, které proběhly v Morašicích, Poličce, Litomyšli a ve Vysokém Mýtě. Litomyšlský symfonický orchestr je hudební těleso působící v Litomyšli více než 100 let. Jaký orchestr je a s čím přicházel na festival, popisují Karel Švarc a David Lukáš.

Čím se orchestr vyznačuje?
Litomyšlský symfonický orchestr se věnuje interpretaci vážné hudby a pod svými křídly sjednocuje amatérské i profesionální hudebníky všech věkových skupin, kteří působí napříč různými obory lidské činnosti, od učitelů hudby, přes odborníky technických oborů, po lékaře, či studenty pedagogiky. V současné době je uměleckým vedoucím a dirigentem David Lukáš z Vysokého Mýta, který je zároveň uznávaným hudebním skladatelem. Spojujícím jmenovatelem a důvodem, proč se všichni tito lidé pravidelně setkávají, je láska k hudbě.

Kde orchestr běžně vystupuje?
Přestože jde o seskupení amatérských interpretů, orchestr již dlouhá léta vykazuje stabilně bohatou, úspěšnou a náročnou koncertní činnost nejen v Litomyšli, ale i na mnoha dalších místech celé republiky i v zahraničí. Spolupracuje s proslulými sólovými hráči a má ve svém repertoáru náročná díla klasické i soudobé hudby.

Odkud znáte festival Hudba pomáhá a jak přišla nabídka na spolupráci?
Členové našeho orchestru jsou z Litomyšle, Vysokého Mýta a širokého okolí. Povědomí o festivalu má většina z nich. Další informace máme i od našich členů, kteří se účastnili koncertů se skupinou Parkoviště pro velbloudy v doprovázejícím smyčcovém kvartetu. Nabídka spolupráce přišla od Karla Teleckého, který kontaktoval našeho dirigenta Davida Lukáše. Celý orchestr souhlasil, v tomto jsme byli zajedno.

Proč jste se rozhodli s festivalem spolupracovat?
Orchestr má v dlouhodobém programovém plánu účastnit se nejen velkých projektů, jakým je letos například velký symfonický koncert Pocta české opeře, ale také dobročinných a charitativních akcí. Festival Hudba pomáhá má dobré jméno a výsledky ve formě desítek podpořených postižených dětí. Souzníme s myšlenkou, že po světě je dobré chodit s očima otevřenýma a umět vidět potřebu pomoci v nejbližším okolí.

Jak časté zkoušky byly plánvány ve spojení s festivalem?
Plán byl cvičit společné skladby nejprve na našich vlastních zkouškách a poté následovali i společné zkoušky s Parkovištěm pro velbloudy. Velká zkouška proběhla před koncertem v Poličce. Před následujícími koncerty v Litomyšli a ve Vysokém Mýtě již byly zkoušky kratší, spíše kvůli zvuku.

Jak koncerty vypadaly?
Celkem se na pódiu i s dirigentem objevilo 24 členů našeho orchestru (spolu s některými členy Parkoviště pro velbloudy). Obsazení orchestru bylo následující: 4 primy, 4 sekundy, 4 violy, 3 cella a 1 kontrabas, 1 flétna, 1 hoboj, 1 klarinet, 1 saxofon, 1 trubka, 1 pozoun a 1 bicí (tympány + zvonkohra).

Co byste vzkázali malému Davídkovi a jeho rodině?
Slovy Jana Wericha: „Nejkrásnější hudbou je lidský smích.“ Přejeme Davídkovi i jeho
rodičům, aby jim i přes všechna úskalí v životě právě tato hudba hrála co nejčastěji.