Hudba pomáhá

Péče o handicapovaného Davídka vyžaduje maminčino plné nasazení

V pořadí již dvanáctý ročník festivalu Hudba pomáhá opět podporuje dítě z Pardubického kraje. Rok 2018 patří malému Davidu Hermanovi z Vysokého Mýta, který v šestém týdnu života prožil syndrom náhlého úmrtí, což mělo za následek onemocnění dětskou mozkovou obrnou.

Davídek žije se svými rodiči a čtyřmi sestrami, má tudíž každý den o zábavu postaráno. Je ale několik pravidelných věcí, které musí absolvovat a kterými se řídí jeho denní režim. Jak takový řád vypadá, si můžete přečíst v následujících řádcích.

Maminka Olivie Hermanová vstává v půl sedmé ráno, aby měla čas připravit sebe a věci pro své děti. Půl hodiny poté budí Davídka, se kterým ráno často bojuje, protože nechce vstávat a ani si vzít speciální obleček Theratogs zpevňující celé jeho tělo. Ten musí být správně navlečen a také dostatečně utažen, což je stresující nejen pro maminku, ale hlavně pro Davídka. „Je dovezený až z Ameriky. Speciální je v tom, že je vyvinutý z vláken posilujících svaly při každém pohybu. Čím déle ho Davídek má, tím je to lepší. Správné držení těla si tak může zapamatovat i mozek. Získali jsme ho díky Arkádě v Ostravě, kam jezdíme rehabilitovat. Pokud bych jej nasadila nebo utáhla špatně, tak si to bude i mozek špatně pamatovat. Někdy Theratogs nasazuji ráno i čtyřikrát než se to podaří,“ uvedla maminka.

Po náročném oblékání a mytí maminka s Davídkem snídá a odchází do školky. Davídek někdy snídá až ve školce. Mezi nejčastější snídaně patří jogurty, ale jí vše. Navštěvuje běžnou školku ve Vysokém Mýtě. Hraje si s dětmi a v kočárku s nimi chodí i na procházky. Má rád kontakt s dětmi a je hrozně společenský, proto dobře zapadl do kolektivu. Ostatní děti ho mají rády, vždycky se na něj těší a ptají se, kdy Dáda zase přijde. Taky mu pomáhají.
Davídek se účastní spousty her s ostatními dětmi. Má rád auta, jezdí s nimi po zemi. Puzzle ani kostičky ale skládat nezvládá. Aby mohl ve školce být, potřebuje k sobě asistentku, která mu pomáhá správně sedět, ale také se o něho stará v souvislosti s běžnými lidskými potřebami. Ve školce tráví Davídek celé dopoledne a poté si ho vyzvedává maminka, která si mezitím poklidila věci a nachystala vše potřebné. Cestou ze školky společně venčí pejska a
jdou na procházku, při které vyzvednou ze školy nejmladší sestru Káju. Pokud nemohou rodiče, zaskakují sestry nebo babička.

Po návratu ze školky v ideálním případě maminka s Davídkem rehabilitují. Aby byla motivace větší, jednotlivé cviky předcvičuje Kája. Odpoledne se postupně vrací domů další sestry včetně tatínka. Po návratu všech dětí nastává náročnější část dne, jelikož se všichni musí věnovat povinnostem do školy a stále také Davídkovi, aby správně seděl při hraní nebo chodil v chodítku na chodbě, kde je na to prostor. Pokud je čas, tak rád kouká na Prasátko Pepinu nebo Mickey Mouse. Ačkoliv nemá rád, když mu někdo čte pohádky, tak písničky poslouchá rád. Nejraději má skladby od skupin Kryštof a Škwor. V létě rád chodí do bazénu, protože miluje koupání.

Navečer je potřeba opět vyvenčit společně psa a poté všichni večeří. Kolem sedmé hodiny večerní se jde Davídek koupat a o hodinu později chodí spát. Péče o malého Davídka je velmi časově náročná a vyžaduje plné nasazení maminky, ale také případnou pomoc od všech členů rodiny. Maminka dodává: „Chodila jsem cvičit, takže jsem si mohla alespoň na hodinu odpočinout. V tu dobu Davídka hlídal manžel nebo jeho starší sestry. Občas se naskytne
příležitost a společně s manželem si někam zajdeme, ale není to moc časté. Většinu času trávíme s Davídkem. Je to s ním náročné, musíme ho hodně nosit, chvíli neposedí.“

Víkend se od běžného dne liší tím, že si všichni mohou pospat déle a klidně vstávat až o půl deváté. Rodina často společně vyráží na výlety. Davídek rád cestuje vlakem a má rád Prahu nebo jakoukoliv zoo. Miluje také sáňkování. Protože všichni rádi jezdí na kole, chystá se rodina pořídit si vše potřebné k tomu, aby mohli jezdit na výlety společně. Výtěžek festivalu bude použit na financování speciální terapie Reha-klim v lázních Klimkovice. „Tím, že Davídek nemá vrozenou vadu, je u něj velká šance, že se díky rehabilitacím dostane ze svého postižení. Jeho stav by se mohl pomocí cvičení hodně zlepšit.  V zimě jsme byli v Klimkovicích a za měsíc udělal velký pokrok, dříve by vůbec nestál jako teď. Udělali jsme velký kus práce a zároveň jeho speciální obleček hodně pomohl,” uvedla maminka.