Hudba pomáhá

Morašický kostel opět rozezněly vánoční melodie

Ačkoliv advent ještě oficiálně nezačal, již v neděli 24. listopadu morašický kostel rozezněly první tóny vánočních písní. Skupina Parkoviště pro velbloudy společně s Cimbálovou muzikou Jana Dostála zde totiž dvěma tradičními koncerty odstartovala třináctý ročník festivalu Hudba pomáhá. Ten letos podporuje Míšu Teresku z Chrudimi, který trpí dětskou mozkovou obrnou.

Již dlouho před začátkem obou koncertů se u kostela začali scházet první nadšení návštěvníci, kteří se rozhodli letošní ročník podpořit. Kostel opět zdobily krásné dekorace, takže na všechny hned při příchodu dýchla ta správná vánoční atmosféra. Kromě tematických vánočních věnců, svíček a barevného osvětlení se objevily i speciální panely, kde se návštěvníci mohli dozvědět něco o podporované rodině nebo o dílčím projektu s názvem Hudba jede na výlet.

Pomáhací obchůdek byl v jednom kole, protože všichni návštěvníci chtěli nové srdcožky, které pro letošní ročník navrhla Eva Pakostová. „Letos jsem se opět pustila do navrhování nových pomáhacích ponožek a společně s ostatními jsme se rozhodli, že oblékneme celý festival do jednoho kabátu. Z loňska jsem měla v hlavě nápad na speciální bloky a přidali jsme k tomu také vánoční balicí papíry s motivem festivalu. A nakonec nás napadlo, že bychom mohli ve stejném stylu udělat i plakáty a noviny, které jsou k dostání na všech koncertech,“ řekla s úsměvem Eva Pakostová.

Tereskovi, kteří na vánoční koncerty dorazili s předstihem, se zašli ještě před začátkem podívat mezi hudebníky a další organizátory festivalu. Se všemi se pozdravili a Míša jim také předal andělíčky, které vlastnoručně uháčkovala jeho babička. Tahle drobná radost vykouzlila pořadatelům úsměv na tváři. Z podporovaných rodin na první koncert dorazili také Mikulečtí a Hermanovi, kterým jsme pomáhali v loňském roce. Všem udělalo velkou radost, když viděli, že malý Davídek udělal obrovský pokrok a došel do kostela po svých.

Návštěvníky přivítali nejprve morašický starosta Karel Rajman a radní Pardubického kraje Hana Štěpánová. Poté už se na pódiu objevili hudebníci v čele s Karlem Teleckým, který benefiční projekt jako vždy na začátku představil a návštěvníky v sále uvítal: „Přátelé, dobrý večer. Jsme moc rádi, že jste si k nám i po roce opět našli cestu, a moc nás těší, že vás můžeme přivítat na třináctém ročníku festivalu Hudba pomáhá!“

Poté už začal samotný koncert. Pomalejší písničky střídaly oblíbené vánoční melodie i klasické skladby. Jakmile se k hudebníkům z Parkoviště pro velbloudy připojila také Cimbálová muzika Jana Dostála, dostalo se i na rychlejší tóny, které rozhýbaly celé obecenstvo. Cimbál v kombinaci s basou a houslemi rozezněl celý kostel a všichni v sále byli nadšení.

V polovině koncertu přivítali hudebníci na pódiu také rodinu Tereskových. Hlavní pozornost na sebe strhl třináctiletý Míša, který představil svou maminku, tatínka i babičku, neustále se na všechny usmíval a povyprávěl také o sportovních aktivitách, které všichni společně podnikají. „Taťka je trenér pardubických para hokejistů a já bych si chtěl para hokej v budoucnu zahrát aspoň na klubové úrovni. Za dva roky budu moct začít pořádně trénovat,“ řekl nadšeně.

Poté už se mikrofonu chopil jeho tatínek Michal Tereska, který návštěvníky seznámil s tím, co se Míšovi vlastně přihodilo: „Míša se začal klubat na svět o dva měsíce dříve a později jsme zjistili, že trpí dětskou mozkovou obrnou. Takže jsme se do toho museli opřít a začali jsme denně rehabilitovat. Někdy je to těžké, ale s tou jeho nemocí to jinak nejde. Každou hodinu i minutu musíme bojovat.“

A na co by měl být určený letošní výtěžek? „První část vybraných financí poputuje na to, abychom mohli Míšovi zaplatit nový kvalitní vozík. Je to totiž věc, kterou používá denně a v podstatě mu nahrazuje nohy. Druhá věc, která by mu pomohla se více osamostatnit, je speciální vana s dvířky, kam si bude moct sám vlézt a vykoupat se. Pokud by něco zbylo, použijeme to na další rehabilitace a cvičení,“ řekl Michal Tereska.

Koncerty měly opět obrovský úspěch a spojení blížících se Vánoc s příjemnou rodinnou armosférou si tentokrát nenechali ujít ani fanoušci festivalu z daleka. „Cesta z Prahy do Morašic není nejkratší. Ale jelikož jsem měl náhodou možnost loni zažít první koncert Hudba pomáhá, nechtěl jsem si nechat ujít ani další ročník. Morašický kostelík je dojemné a intimní místo, které festival naplnil pomocí druhým, vzájemnou sounáležitostí, empatií a sdílením těžkých životních chvil. To vše je navíc vyjádřené krásnými symboly hudby, lidských vztahů, Vánoc a kostela. Naděje prostě neumírá,“ řekl David Toušek, který se přijel podívat až z Radonic u Prahy.

Dojemná atmosféra ve spojení s vánočními tóny vykouzlila lidem radostný úsměv a některé dokonce přivedla až k slzám. Všichni byli také velice nadšení, když se dozvěděli, že dohromady se organizátorům v Morašicích podařilo pro Tereskovi získat 25 710 korun. Pokud vám koncerty utekly, nemusíte zoufat. Příští týden čeká fanoušky festivalu Hudba pomáhá koncert Pokáče ve vysokomýtském M-klubu a série vánočních koncertů bude tradičně pokračovat 7. prosince v Poličce, 15. prosince v Litomyšli a 25. prosince ve Vysokém Mýtě.