Hudba pomáhá

Morašický kostel rozezněly vánoční melodie

Advent sice ještě nezačal, ale za okny se již prohánějí první sněhové vločky a Vánoce se rychle blíží.

Pro zpříjemnění prvních chladných dnů si skupina Parkoviště pro velbloudy již tradičně připravila dva koncerty v kostele sv. Petra a Pavla v Morašicích. Oba koncerty proběhly v neděli 25. listopadu v rámci dvanáctého ročníku festivalu Hudba pomáhá, který letos podporuje pětiletého Davídka Hermana z Vysokého Mýta.

Kostel byl plný již dlouho před začátkem obou koncertů, na místě se dohromady sešlo bezmála tři sta návštěvníků. V kostele na ně čekal speciální obchůdek, kde si mohli zakoupit třeba novou edici pomáhacích ponožek, a také si mohli prohlédnout sérii panelů, které představují zákulisí festivalu. Zatímco všichni čekali na to, co si hudebníci letos připravili, mohli nasávat vánoční atmosféru, která na ně dýchala z krásně vyzdobeného kostela. Mnozí lidé také využili zbývající čas k tomu, aby si přečetli speciální noviny, které představují letošní podpořenou rodinu, organizační tým i další akce, na které se mohou v budoucnu těšit.

Před začátkem samotných koncertů přivítal všechny návštěvníky morašický starosta Karel Rajman, který všem popřál příjemné svátky. V sále poté zhasla světla a zazněly první tóny vánočních melodií. Za hudebníky v pozadí se postupně prolínala barevná světla dokreslující příjemnou rodinnou atmosféru, kterou se podařilo v kostele vytvořit.

Následně diváky přivítal také hudebník a jeden z organizátorů festivalu Karel Telecký: „Na pódiu se dnes cítíme stejně stísněně jako vy v hledišti, protože se k nám pro letošní ročník přidal také Litomyšlský symfonický orchestr. Díky Martině Půlkrábkové a Davidovi Lukášovi dostaly naše písně nový háv a opět jsme se posunuli o krok dopředu. Doufám, že si koncerty společně užijeme.“

Následovala série pomalejších skladeb a návštěvníci poslouchali se zatajeným dechem, co si pro ně letos hudebníci připravili. Společně s tradičními vánočními písněmi se v repertoáru objevilo také několik novinek, ve kterých se samostatně představili jednotliví zpěváci. Kromě toho také zazněly melodie, kde vynikl instrumentální doprovod symfonického orchestru.

Na pódium poté přišla také rodina Hermanových. Maminka Olivie představila své tři dcery a hlavně malého Davídka, který se plaše usmíval: „Davídek je naše sluníčko. Bohužel začátek jeho života nebyl moc šťastný. V šesti týdnech prodělal syndrom náhlého úmrtí a vytáhli jsme ho z postýlky v podstatě mrtvého. Naštěstí nám ho v nemocnici zachránili.“

Paní Hermanová také vysvětlila, že Davídek trpí dětskou mozkovou obrnou, má spastické končetiny a hypotonický trup. Neustále se o něj musí někdo starat, protože sám nesedí, nechodí, ani se nenají. Letošní výtěžek proto bude věnován na zaplacení terapií v lázních Klimkovice a rehabilitace v ostravském centru Arkáda, kde bude Davídek cvičit své pohybové ústrojí. Velkým snem celé rodiny Hermanových je, že rehabilitace pomohou Davídkovi, aby mohl sám začít chodit.

Na pódiu se nakonec objevila také zástupkyně ředitele Hana Heroldová společně s několika žáky Základní školy Morašice, kteří si pro podpořenou rodinu připravili malé překvapení. Dojaté paní Hermanové a malému Davídkovi předali šek v hodnotě 5 000 korun. Tyto peníze se jim podařilo vybrat díky sběru starého papíru. Žáci nezapomněli ale ani na všechny organizátory, kteří stojí za přípravou festivalu Hudba pomáhá.

„Nedávno jsme objevili úžasný projekt Srdce láskou darované, kde jde o to najít lidi, kteří pomáhají ostatním. Zároveň jsme si uvědomili, že nemusíme hledat nikde daleko, ale takové lidi máme přímo před sebou. Je to celá skupina organizátorů  festivalu Hudba pomáhá, na které jsme moc hrdí. Chtěli bychom jim hlavně poděkovat za to, že nám i rodičům handicapovaných dětí neustále dodávají naději,“ řekla paní Heroldová, zatímco děti přinesly na pódium srdce vytvořené z papírových rukou všech morašických žáků.

Na závěr rodině Hermanových předali výtěžek také zástupci festivalu Hudba pomáhá. Dohromady se na obou koncertech podařilo vybrat více než třicet pět tisíc korun a celkový výtěžek tak letos činí prozatím 115 070 korun. Paní Hermanová společně s Davídkem zářili štěstím a nadšeně děkovali všem návštěvníkům: „Věřím tomu, že terapie v Klimkovicích postaví našeho Davídka na nohy a že bude moct alespoň o berličkách sám chodit. Z celého srdce vám děkujeme. Moc si vaší pomoci vážíme.“

Koncerty měly opět obrovský úspěch. Spojení blížících se Vánoc a příjemné rodinné atmosféry s vědomím, že vybrané peníze budou využity na pomoc druhým, dohnalo některé návštěvníky až k slzám. „Bylo to krásné, koncerty s sebou již tradičně přinesly příjemnou vánoční atmosféru. Líbilo se mi také, že letos se zapojili i žáci z morašické školy, kteří dostali skvělý nápad a přispěli na dobrou věc. Byl to pro mě krásný moment, protože mnoho z nás tam vyrůstalo a je skvělé teď vidět, že i další generace chtějí pomáhat druhým,“ řekla členka organizačního týmu Magdalena Hynková.

Série vánočních koncertů skupiny Parkoviště pro velbloudy bude pokračovat také během adventní doby. Hudebníci se za doprovodu Litomyšlského symfonického orchestru představí 8. prosince v Poličce, 16. prosince v Litomyšli a 25. prosince ve Vysokém Mýtě. Závěrečnou tečkou a velkým vánočním překvapením pro návštěvníky festivalu Hudba pomáhá bude koncert frontmanů Čechomoru Františka Černého a Karla Holase, který proběhne 7. ledna 2019 v Šemberově divadle ve Vysokém Mýtě. Všichni, kdo chtějí podpořit Davídka Hermana a přispět na jeho terapii, jsou na koncerty srdečně zváni.