Hudba pomáhá

Ani na novém pódiu je tréma nezaskočila

Po vydařeném zahájení adventních koncertů v Morašicích u Litomyšle pokračoval benefiční festival Hudba pomáhá v Poličce. Sem se sjeli návštěvníci z celého regionu, aby podpořili malého Davídka Hermana z Vysokého Mýta, který trpí dětskou mozkovou obrnou.

Benefiční festival Hudba pomáhá rozšířil své působení do nového města. Novým působištěm pro tento rok se stala Polička a organizátoři doufají, že se nesetkali s návštěvníky naposledy. „Pokud se vše podaří a budete s námi spokojeni, tak bychom tady v Poličce rádi zahnízdili. Doufáme, že se tady u vás dobře hnízdí,“ uvedl uprostřed koncertu jeden z organizátorů Karel Telecký.

Vstupní dveře se veřejnosti otevřely přesně v půl sedmé, kdy atriem začaly proudit davy lidí. Ti nejprve hledali po kapsách, kabelkách či peněženkách lístky a poté si šly odložit kabáty do šaten. Zahájení koncertu bylo v režii letošního hosta, kterým je Litomyšlský symfonický orchestr, a Karla Teleckého. Od prvních chvil bylo zřejmé, že letošní ročník bude mít úplně nový nádech. Diváky úvodní melodie chytla natolik, že se po celý koncert pohupovali v rytmu či si klepali nohama do rytmu.

Během večera se nám představil Litomyšlský symfonický orchestr i členové skupiny Parkoviště pro velbloudy, kteří jsou dvorní kapelou festivalu. Účinkující se také na dálku seznamovali s publikem, které bylo velmi různorodé. Mezi diváky seděli pravidelní návštěvníci, festivaloví nováčci, ale také děti z Dětského domova v Poličce.

V druhé polovině koncertu byla představena rodina Hermanových s malým Davídkem, kterému je věnován letošní ročník. „Davídek byl naprosto zdravé miminko, ale v šestém týdnu života u něho došlo k naprosté zástavě srdce. Zalarmoval nás monitor dechu, vytáhli jsme z postýlky mrtvé miminko. Já volala záchranku a manžel začal okamžitě resuscitovat. Lékaři dojeli do deseti minut a odvezli Davídka do hradecké nemocnice, kde nám ho zachránili,“ uvedla Olivie Hermanová, maminka Davídka.

Následně Karel Telecký představil návštěvníkům, na co bude použit výtěžek koncertů: „Davídek trpí dětskou mozkovou obrnou a není schopen jakékoliv samostatné činnosti. Pokaždé potřebuje dopomoci a sám nechodí. Proto je výtěžek věnován na speciální terapie v ostravském centru Arkáda a lázních Klimkovice. Obě terapie pomohou Davídka rozchodit.“

Poté byl rodině předán šek v hodnotě 140 570 korun, který je aktuálně na festivalovém kontě pro Davídka. Celková částka vybraná v Poličce činila 25 500 korun. Závěrem zaznělo několik nových písní, které diváci v podání Parkoviště pro velbloudy neznají, a koncert se pomalu uzavřel. Jelikož publiku nestačily připravené písně, potleskem si vyžádalo dva přídavky. Na závěr návštěvníci poděkovali za krásný kulturní zážitek potleskem ve stoje. „Na tomto festivalu jsem byla poprvé a musím říci, že mě to opravdu dostalo. Bylo to nádherné a za mě to má ohromně velký smysl takovouto prací pomáhat ostatním. Moc se mi to líbilo a určitě chci jít příště zase,“ zhodnotila koncert Jana Hrabálková.

Festival pokračuje koncerty v Litomyšli a Vysokém Mýtě, které jsou již teď vyprodané. Několik lístků je k dispozici na lednový koncert frontmanů Čechomoru Franty Černého a Karla Holase, který proběhne v duu 7. Ledna 2019.