Hudba pomáhá

Šemberovo divadlo rozezněly vánoční melodie

Dvanáctý ročník festivalu Hudba pomáhá, který letos podporuje pětiletého Davídka Hermana trpícího dětskou mozkovou obrnou, se rychle chýlí ke svému konci. Na Boží hod vánoční již tradičně rozezněl Šemberovo divadlo poslední koncert skupiny Parkoviště pro velbloudy a jako vždy bylo o co stát.

Před Šemberovým divadlem se již dlouho před začátkem koncertu tísnil nedočkavý dav. Když se konečně o půl šesté dveře divadla návštěvníkům otevřely, celý sál se během několika minut zaplnil. Všichni pak už pouze čekali, až se na pódiu objeví hudebníci, kteří zde nacvičovali již několik hodin předem, aby všechno bylo perfektní.

Jakmile se na pódiu rozezněly první tóny, všichni diváci utichli a zasněně poslouchali. „Příjemný dobrý večer dámy a pánové. Rád bych vám představil naši kmenovou kapelu Parkoviště pro velbloudy. My teď ale intenzivně kamarádíme i s Litomyšlským symfonickým orchestrem, který s námi letos vystupuje, a na důkaz přátelství jsme si vyměnili naše srdcožky,“ řekl na úvod zpěvák Karel Telecký, zatímco dirigent orchestru David Lukáš nadšeně předváděl své pomáhací ponožky publiku.

V průběhu večera se na pódiu postupně představili jednotliví zpěváci z kapely Parkoviště pro velbloudy, ale zazpívali si také všichni dohromady. Vánoční melodie střídaly instrumentální skladby v podání symfonického orchestru. Společným úsilím dovedli hudebníci některé návštěvníky až k slzám.

Na koncert se přišel podívat i baskytarista skupiny Parkoviště pro velbloudy Lukáš Renza, který ze zdravotních důvodů musel v letošním roce koncerty sledovat pouze z hlediště. „Koncert jsem si mohl konečně užít i jako divák. Je to úplně jiný pocit a zážitek, než když jsem na pódiu. Letos byla celá atmosféra navíc ozvláštněná tím, že vystoupil i symfonický orchestr a to vánoční kouzlo tak bylo ještě silnější než jindy.“

Hudebníci si pro letošní ročník připravili kombinaci českých i zahraničních skladeb spojených s klidným vánočním časem. Když zazněly některé tradiční koledy, zapojili se i diváci v sále a doprovodili muzikanty potleskem. Hudbu dokreslovala hra barevných světel, která svítila v průběhu celého koncertu za muzikanty. Sál zářil také zlatými baňkami a celá výzdoba dokreslovala příjemnou vánoční atmosféru.

Na pódiu se v průběhu koncertu objevila také rodina Hermanových. Davídek se jako vždycky smál na celý sál a maminka Olivie mezitím představila všechny své děti a povyprávěla návštěvníkům, co se synovi přihodilo: „Teď už to bude pět let od té doby, kdy Davídek prodělal syndrom náhlého úmrtí. Naštěstí nás zalarmoval monitor dechu a podařilo se ho zachránit. Bohužel ale nechodí, špatně pohybuje rukama a je mu v podstatě potřeba pomáhat téměř ve všem, co dělá.“

Davídkova maminka také vysvětlila, že vybrané peníze by rádi věnovali na speciální terapie v lázních Klimkovice a v ostravské Arkádě. „Jeden pobyt v Klimkovicích probíhá celý měsíc. Nejlepší by bylo, kdybychom tam mohli jet čtyřikrát za rok, Davídkovi by to moc pomohlo. Je totiž šance, že by se naučil stát bez opory a také postupně chodit,“ řekla paní Hermanová.

Rodina nejprve převzala šek od improvizační skupiny Paleťáci, kteří se rozhodli přispět na dobrou věc částkou 13 920 korun. Vysokomýtská základní umělecká škola následně věnovala Davídkovi šek v hodnotě 6 000 korun a malý dárek v podobě xylofonu, aby mohl doma také hrát na hudební nástroj.

Poté už přišel čas na předání hlavního šeku. Všichni členové rodiny byli dojatí, protože na kontě je momentálně 225 340 korun, což Davídkovi zafinancuje dvě terapie v Klimkovicích. „Je to úžasná částka. My vám chceme všichni hrozně moc poděkovat. Připravili jsme si pro vás ale také malé překvapení,“ řekla paní Hermanová, která s rodinou věnovala organizátorům speciální dvoupatrový dort.

Následovala další série vánočních melodií, ale koncert se již pomalu chýlil ke svému konci. Všichni hudebníci sklidili nekončící potlesk ve stoje a nadšeným divákům pak věnovali jako poděkování ještě několik písní.

„Náš dnešní koncert je u konce. Děkujeme, že jste přišli, děkujeme těm, kteří chodí pravidelně, a chci hlavně říct, že jsme moc rádi, že vás všechny máme. Celý dnešní večer byl o darech. Ne o těch, které byly pod stromečkem, ale o těch, které dává duše. Svým časem jste darovali něco, co nás naplňuje. Snažili jsme se pro vás připravit něco speciálního a doufám, že se nám to povedlo,“ řekl na závěr Karel Telecký.

Dvanáctý ročník festivalu Hudba pomáhá ale ještě nekončí. Poslední možnost podpořit malého Davídka Hermana budou mít návštěvníci 7. ledna, kdy v Šemberově divadle proběhne koncert frontmanů Čechomoru Františka Černého a Karla Holase.