Hudba pomáhá

Skupina Parkoviště pro velbloudy rozzářila kostel v Morašicích

Morašice - Festival odstartoval sérii vánočních koncertů skupiny Parkoviště pro velbloudy v Morašicích 26. prosince a rozšířil tím prozatimní čásku věnovanou Ráďovi a Honzíkovi. Za konečný výtěžek ročníku 2017 chlapcům pomůžeme zakoupit motomed.

Stalo se již tradicí, že první vánoční koncerty festivalu probíhají v Morašicích. Je to naprosto přirozené, jelikož z této obce a okolí pochází velká část organizátorů. Oba koncerty proběhly v místním kostele  sv. Petra a Pavla.

Tentokrát se na koncerty přišlo dohromady podívat bezmála tři sta návštěvníků, kteří chtěli společně zahájit vánoční čas a podpořit rodinu Jiskrových. Kdo přišel a měl čas prohlédnout si prostor krásně nasvíceného a nazdobeného kostela, určitě nelitoval. Opět byl pro návštěvníky připraven pomáhací stánek s novou edicí srdcožek, které jsou letos i párové, a také informační panely Jak se šije festival s fotkami z příprav festivalu.

Koncerty zahájil pan Karel Rajman, starosta obce Morašice. Ten návštěvníky přivítal a popřál příjemný nedělní večer. Poté na jeviště nastoupila skupina Parkoviště pro velbloudy a její hosté a společně zazpívali úvodní píseň. „Dobrý večer dámy a pánové! Vítám vás na jedenáctém ročníku festivalu Hudba pomáhá. Koncert, který uslyšíte, je zase o něco vymakanější než v předešlých ročnících. Jsme moc rádi, že jste tu všichni opět s námi. Užijte si to!“ zahájil za organizátory a kapelu Karel Telecký.

Večerem se linuly tóny nejen běžných vánočních písní a koled, ale také naprosté novinky české i anglické, které dříve v repertoáru skupiny nebyly. Novinkou na pódiu bylo také množství duetů a v mnoha písních zapojení  většiny zpěváků. Skupinu již tradičně doprovázela dechová sekce a smyčcové kvarteto. Hosty pro letošní ročník jsou manželé Dagmar a Josef Vaňkovi. Oba zpívají a Josef dokonce doprovázel skupinu na akustickou kytaru.

Na jeviště se také dostala celá rodina Jiskrových. Maminka Věra představila sourozence Ráďu a Honzíka a popsala jejich život s dětskou mozkovou obrnou. „Děkuji všem, že jste dnes přišli podpořit naše kluky. Narodili se předčasně ve 27. týdnu, a to zapříčinilo spoustu komplikací. Kluci museli po porodu dlouho zůstat v inkubátorech. Oba trpí dětskou mozkovou obrnou v kombinaci s epilepsií a očními vadami. Honzík má navíc postiženou celou levou stranu těla,“ uvedla paní Jiskrová.

Po slovech maminky se slova ujal i tatínek a mužským nadhledem popsal, co motomed je a jak vypadá. Tatínek ho často přirovnává právě k takovému speciálnímu rotopedu s motorem. Tento přístroj chlapcům přinese nový pohyb, který neznají a měl by jim zpevnit tělo a celkově rozpohybovat končetiny.

Během vyprávění kluci nadšeně jezdili po kostele a zkoumali nové prostředí. Chvílemi se chlapci také pošťuchovali, což je jejich nejoblíbenější činnost. V tu chvíli si maminka vybavila vtipný zážitek. „Kluci nedávno zjistili, že se můžou na vozících navzájem brzdit, a to je teď jejich nová velká zábava. Ale vysvětlila jsem jim, že když si ty vozíky rozbijou[ih3] , budou muset sedět jen na křeslech, tak se trochu uklidnili,“ řekla paní Jiskrová, čímž se ji podařilo rozesmát celý kostel.

Rodiče a chlapce přijela podpořit i sestra Andrea, které doma neřeknou jinak než Ajka. Ta návštěvníkům popsala, jaké to pro ni bylo vyrůstat s handicapovanými bratry a hlavně to, jak moc se na ně těšila až přijedou po porodu z nemocnice. Rodina totiž od března do prosince byla stále bez chlapců, kteří leželi v nemocnici a podstupovali různé zákroky.

Závěrem maminka ještě poděkovala všem návštěvníkům a popřála krásné svátky: „Chtěla bych vám popřát spokojené a krásné Vánoce. Hlavně je prožijte šťastně a v kruhu rodinném se svými dětmi, protože to je to nejcennější.“

Koncert se pomalu blížil ke konci. Skupina vytáhla ty nejznámější hity, které si zazpívali společně s návštěvníky. Protože se koncert povedl, tak si publikum vyžádalo potleskem  ještě několik přídavků. „Zaujal mě především výběr písniček. Líbilo se mi, že se objevilo několik tradičních koled a celý koncert byl podle mě svěží a dojemný. Krásně osvícený kostel ve mně také vyvolal tu pravou vánoční náladu,“ řekl Matěj Doležal.

O tom, že byl koncert úspěšný, svědčí i částka, o kterou se prozatimní výtěžek rozrostl. Na koncertech v Morašicích se podařilo získat 34 025 korun. Aktuálně se na kontě festivalu Hudba pomáhá pro Ráďu a Honzíka blýská částka 133 525 korun. To ještě na motomed pro chlapce nestačí, a proto budeme rádi, pokud se je rozhodnete podpořit. Máte možnost zpříjemnit si vánoční čas 17. prosince v Zámecké jízdárně v Litomyšli a 25. prosince v Šemberově divadle ve Vysokém Mýtě.