Hudba pomáhá

„Když vidím, že náš festival opravdu pomáhá, vždycky najdu energii pracovat dál.“

Na první pohled se zdá jako nenápadný mladík, který toho moc nenamluví. Když jde ale o pracovní nasazení a organizační schopnosti, je ochotný za svůj projekt bojovat a motivovat všechny kolem sebe. To je Vojtěch Sedláček, osmadvacetiletý zakladatel a ředitel benefičního festivalu Hudba pomáhá, který vznikl roku 2007. Od té doby se z malé komorní akce rozrostl na populární benefiční projekt spojující kvalitní hudbu s pomocí handicapovaným dětem.

Svůj nápad vytvořit benefiční hudební festival pro handicapované děti Vojtěch uskutečnil, když mu bylo pouhých osmnáct let. „Myšlenku dělat festival pro konkrétní handicapované dítě jsem nosil několik let v hlavě. Pak jsem na autobusové zastávce viděl plakát Make a Connection, kde se mohli mladí lidé přihlásit se svým projektem, a bylo rozhodnuto. V roce 2007 jsme tedy s Jirkou Kutlvašrem podali přihlášku a byli jsme úspěšní,“ vzpomíná Vojtěch. Díky nadšení organizačního týmu a také díky spolupráci s Junákem Choceň se jim tak podařilo založit úspěšný benefiční festival Hudba pomáhá a z jeho výtěžků podporovat handicapované děti z Pardubického kraje.

Vojtěch je jasným příkladem toho, že i bez jakýchkoli zkušeností v oblasti organizace se dá v dnešní době prosadit. Hlavní je podle něj především dobrý nápad, nadšení a odhodlání dát do svého projektu vše. „Začátky pro mě byly náročné. Bylo mi asi osmnáct let, neměl jsem zkušenosti s propagací, oslovováním kapel, vedením účetnictví ani s vedením nějakého týmu. Ale měl jsem nadšení a na tom se dalo stavět. Z té doby pochází moje přezdívka „ředitel“, kterou mi dali skauti, protože jsem si v osmnácti letech troufl úkolovat o dost starší a zkušenější kolegy,“ říká s úsměvem. Jeho snaha se ale vyplatila a festival Hudba pomáhá se brzy dostal do povědomí nejen mezi místními.  Během následujících let se spojil se známými hudebníky a kapelami jako jsou Chinaski, Vypsaná fiXa či Xindl X a přitáhl velké množství návštěvníků.

Organizace festivalu je ovšem velmi náročná. Jakmile jeden ročník skončí, celý tým okamžitě začíná pracovat na přípravách toho dalšího. Vojtěch přiznává, že zde byly i okamžiky, kdy mu ubývalo sil a cítil se vyčerpaný. „Zlom přišel v roce 2013 s příchodem Karla Teleckého a jeho skupiny Parkoviště pro velbloudy. To byla záplava nové energie i nápadů a také personální posílení, a celý projekt Hudba pomáhá mi tak opět začal dávat smysl,“ vypráví. Velkou motivací je podle něj také okamžik, kdy vidí, že festival skutečně někomu pomohl a z jeho výtěžku bylo možné zajistit handicapovaným dětem specializované pomůcky či léčbu.

V současné době se na realizaci festivalu kromě Vojtěcha podílí organizační tým složený zhruba z padesátky dobrovolníků. „Každý z nich dělá něco jiného a dohromady to skvěle funguje. Myslím, že náš tým je dobře strukturovaný. Máme vlastní tiskové oddělení, filmaře, kteří nám vytváří propagační spoty, hudebníky, technickou sekci i spoustu dalších pomocníků, bez kterých by se festival rozhodně neobešel,“ říká Vojtěch. Dodává také, že takto velký tým je rozhodně potřebný, protože v posledních letech se festival rozrostl a s tím také stoupl jeho lokální věhlas. Bylo tedy potřeba vytvořit si partu lidí, která by se o takto velký projekt dokázala postarat.

Organizace festivalu Hudba pomáhá ovšem není to jediné, co Vojtěchův život naplňuje. Jeho láska k hudbě mu zůstala i v dospělosti, a tak momentálně pracuje jako dramaturg vysokomýtského M-klubu a spolupracuje i na dalších hudebních projektech. „Hraju na bicí v kapele Dědovy blechy, stále koncertujeme a natáčíme nové písničky. Také se podílím na organizaci festivalu Týden hudby a Bubenického festivalu, což je mezinárodní akce, kde každoročně vystupuje několik úspěšných bubeníků. V podstatě všechna má práce i projekty jsou nějak spojené s hudbou,“ vypráví s úsměvem.

V současné době probíhá desátý ročník festivalu Hudba pomáhá. „V letošním roce pomáháme mladé slečně Michalce Mikulecké z Vysokého Mýta. Ta se narodila o dva a půl měsíce dříve a následně jí byla stanovena diagnóza mentální retardace. Od svého narození nicméně udělala velký pokrok, naučila se chodit, sdělovat své potřeby ve speciální znakové řeči a nakonec také mluvit. My bychom jí chtěli zajistit pobyt v lázních Klimkovice, kde by mohla více zapracovat na své chůzi a dalších problémech,“ říká Vojtěch.

Letošní ročník festivalu je speciální, Hudba pomáhá totiž slaví své první kulatiny. Desáté narozeniny oslaví opětovným spojením se skupinou Chinaski či tradičními vánočními koncerty. Organizátoři mají připraveno také několik překvapení. „Oslavíme naše první kulatiny ve velkém stylu. Vyprodali jsme dva koncerty skupiny Chinaski a z toho mám velkou radost. Doufám, že se nám podaří pomoct malé Michalce a dostát tak našemu mottu a osladit život někomu, kdo ho zase tak sladký nemá,“ dodává Vojtěch.