Hudba pomáhá

„Miluju, když můžu stát na jevišti“

Čtyřiadvacetiletý mladík s úsměvem od ucha k uchu, neustálým optimismem a kloboukem, bez kterého si ho nelze představit. Karel Telecký je podnikavý člověk s velkou energií a chutí vytvářet nové projekty a ty stávající rozvíjet.

Své nadšení pro práci s lidmi stejného věku a hýbání světem okolo sebe se rozhodl roku 2013 více propojit s Vojtěchem Sedláčkem, který je zakladatelem festivalu Hudba pomáhá. K benefičnímu festivalu Karel přizval kapelu Parkoviště pro velbloudy, kterou vytvořil s přáteli. Zrealizoval sérii vánočních koncertů, které dnes patří mezi tradiční prvky festivalu. Ten každý rok podporuje jedno dítě z Pardubického kraje za účasti známých českých kapel, doprovodného programu a místních vánočních koncertů.

Vděčím základní škole

Svoje schopnosti postavit se na jeviště, komunikovat a pracovat s mladými lidmi Karel odkryl již na základní škole. Zde získal své první nesmělé zkušenosti. „Moje začátky byly základkovské. U nás na vsi je skvělá škola, kde jsou učitelé, kteří se nebojí s dětmi blbnout. A už ve družině nás naučili nebát se zrealizovat nějaký vlastní nápad, a že je normální dělat něco pro lidi okolo prostě jen proto, že nás u toho baví trávit čas s kamarády. A tak jsme dělali karneval v koupelně, složili 400 000 lodiček z jízdenek od autobusů a zapsali si světový rekord a řadu dalších aktivit. To blbnutí považuju dodnes za nejdůležitější vzdělání, kterého se mi mohlo dostat,“ říká s úsměvem na tváři. Právě v Morašicích Karla objevil Vojtěch a pracovníci vysokomýtského M- klubu, kde později Karel začal moderovat různé akce.

Rozhovor v šatně rozhodl

Spolupráce s Vojtěchem Sedláčkem na festivalu Hudba pomáhá vznikla velmi nenápadně. Karel ve Vysokém Mýtě tehdy jako místní moderátor uváděl udílení cen, které Vojtěch vyhrál. Jeho projekt jej velmi zaujal a z debaty v šatně vznikla velmi silná dvojice plná energie a se srdcem na pravém místě.

Rok 2013 byl pro festival Hudba pomáhá velmi zlomový. Začínala spolupráce se skupinou Chinaski a skupina Parkoviště pro velbloudy získala podporu od Nadace O2 na rozjezd koncertů pro tříletého Erika Pecháčka z Pardubic. Během tohoto ročníku se podařilo získat 250 000 korun na léčebné pobyty v lázních. Vojtěch s Karlem se doplňují až neuvěřitelně skvěle, co nerad dělá jeden, udělá s radostí druhý.

Dnes na festivalu pracuje okolo padesáti dobrovolníků. „Svoji práci odvádí skvěle, s nadšením a úplně zadarmo, za což jim nikdy nebudu schopen dostatečně poděkovat. Všechno jsou to kamarádi, se kterými jsme se potkali ve škole, na různých projektech nebo je přivedli stávající členové týmu. Člověk se pořád potkává s novými a novými lidmi. Já mám to štěstí, že s nejlepšími přáteli se nakonec potkáváme na Hudba pomáhá a díky tomu má pro nás všechny ohromnou hodnotu,“ uvádí Karel. Pro tuto partu okolo festivalu je to, co je spojuje především přátelství, pomoc ostatním a chuť dělat místo, kde žijí, příjemnější. Spolupracovníky si nikdy nevybíral, vždy se zkrátka potkali a na základě rozhovoru se snažil navázat spolupráci a pomoci jim při realizaci jejich nápadů.

Tyto aspekty nejen vypovídají o týmu Hudba pomáhá ale také o dalších projektech, ve kterých je Karel zapojen. Například s týmem Zámeckého návrší nedávno v Litomyšli otevřeli coworkingové centrum. Místo pro práci, které pomáhá v rozjezdu projektů, podnikání a k převádění nápadů z hlavy do reality. A protože je Karel hodně aktivní a neustále něco vymýšlí, spojil své síly také s Nadací O2.

Stát na jevišti je jeho druhým domovem

Karel je vedoucím skupiny Parkoviště pro velbloudy. Nikdy nepřemýšlel nad tím, zda kapelu chtěl mít či ne. Ani jak se stalo, že na jevišti působí naprosto přirozeně. Sám o tom říká: „Jsem z muzikantské rodiny a miluju stát na jevišti, takže to vlastně nějak samo vyplynulo.“ Skupinu Parkoviště pro velbloudy také založil s přáteli. Zpočátku hráli celoročně pouze folk, ale protože účastníci této skupiny jsou i v jiných seskupeních, tak se začali scházet o Vánocích. Pro členy je to dle hodnocení Karla velké plus. Nevídají se tak často, a tím pádem jsou si vzácnější a společné hraní si více užívají. Parkoviště pro velbloudy nevystupuje pouze pro festival Hudba pomáhá. Skupina hraje v okolí Litomyšle, odkud její členové pocházejí a Karel si ještě tu a tam odskočí na koncert s vysokomýtským Big bandem.

V rámci festivalu Hudba pomáhá se Karel stará především o tým, který ho připravuje. Aby všichni jeho členové měli k práci vše potřebné, aby je práce bavila, aby vše fungovalo tak, jak má a festival se stále posouval dopředu. Je to dlouhodobá práce, která s sebou nese také velkou dávku trpělivosti a odhodlání. V posledních ročnících se Karel stará o propagaci festivalu. Aktivně se zapojuje do realizace obrazového materiálu. Podle něj jsou hodnoty, kterými se festival zapisuje u veřejnosti, jednou z nejdůležitějších věcí. „Hudba pomáhá stojí na přátelství, chuti pomoci druhým lidem a na blízkém vztahu s místní komunitou. A právě tohle jsou hodnoty, které se snažíme v naší komunikaci předat dál. Festival získal novou vizuální identitu, novou programovou náplň a nový tým. Myslím, že je dnes o něco známější a začal vydělávat více peněz pro handicapované děti. Zároveň je to ale pořád příběh kluka z Chocně, který začal pomáhat sousedům s handicapem a nabalil na sebe další spoustu lidí. A to je moc dobře,“ komentuje Karel současnou podobu festivalu.