Hudba pomáhá

Třináctý ročník benefičního festivalu podpoří Míšu Teresku z Chrudimi

Příznivci festivalu Hudba pomáhá se mají i letos na co těšit. V pořadí již třináctý ročník této benefiční akce podpoří písničkář jménem Pokáč, který vystoupí ve vysokomýtském M-klubu, a již tradičně návštěvníky čeká také série vánočních koncertů skupiny Parkoviště pro velbloudy, tentokrát za doprovodu Cimbálové muziky Jana Dostála. Výtěžek benefičního projektu poté bude věnován Míšovi Tereskovi z Chrudimi, který trpí dětskou mozkovou obrnou v kombinaci s dalšími vývojovými vadami.

Třináctiletý Míša Tereska se narodil o dva měsíce dříve, než byl plánovaný termín, ačkoliv celé těhotenství probíhalo bez jakýchkoliv komplikací. „Když jsme se pět dní po porodu dozvěděli, že má Míša narušené nervové dráhy a bílou hmotu mozkovou, museli jsme začít žít úplně jiný život. Vtáhlo nás to do kolečka cvičení, rehabilitací a pro Míšu vesměs nepříjemných věcí, což trvá v podstatě až dodnes,“ řekl tatínek handicapovaného chlapce Michal Tereska.

Dnes je díky intenzivnímu cvičení v lázních, různým operacím a pravidelnému posilování a protahování Míša na dobré cestě být v dospělosti soběstačný. Ačkoliv je upoutaný na invalidní vozík, zvládne se s drobnou dopomocí obléknout, umýt i najíst, přestože třeba používání příboru nebo další úkony, které souvisí s jemnou motorikou, jsou pro něj stále překážkou. „Jsou to v podstatě takové hlouposti, které běžnému člověku přijdou normální. Pro nás je to ale milionkrát opakovaná činnost, s níž si musíme dát velkou práci,“ dodala Míšova maminka.

Ačkoliv mu handicap výrazně ztěžuje běžný život, Míša se se svým postižením statečně pere, a když mu něco nejde, bere to jako výzvu. Navštěvuje základní školu v Chrudimi, aktivně se věnuje několika sportům, jako je parahokej, atletika nebo basketbal, a zároveň se každý den snaží díky cvičení dělat alespoň malé pokroky. „Nedávno jsem si dokázal zase něco dalšího, protože jsem se sám zvládnul vykoupat. To mě hodně povzbudilo, abych na sobě dál pracoval,“ řekl s úsměvem Míša.

Výtěžek třináctého ročníku festivalu Hudba pomáhá bude věnován na zaplacení nového kvalitního vozíku a speciální vany s dvířky, díky které se Míša bude moci sám umýt a více se tak osamostatnit. „Míša teď hodně zmužněl, takže je načase, abychom mu pořídili dostatečně kvalitní vozík. Zároveň by tam měl mít i speciální opěrku, která se individuálně přizpůsobí jeho zádům a dá se různě upravovat a nastavovat,“ uvedl Michal Tereska.

Festival Hudba pomáhá odstartuje 24. listopadu dvěma vánočními koncerty skupiny Parkoviště pro velbloudy, které již tradičně proběhnou v kostele sv. Petra a Pavla v Morašicích. Novinkou pro letošní třináctý ročník bude nejen spolupráce s Cimbálovou muzikou Jana Dostála, ale také předprodej, který bude na internetových stránkách benefičního projektu spuštěn 1. listopadu. Návštěvníci si zároveň budou moci zakoupit vstupenky na Obecním úřadě v Morašicích nebo v informačních centrech v Litomyšli, v Poličce a ve Vysokém Mýtě.

Pokud jde o klubový koncert, letos si organizátoři pro příznivce festivalu Hudba pomáhá připravili zase něco nového. Poslední listopadovou sobotu tak vysokomýtský M-klub rozezní oblíbené hity českého písničkáře jménem Pokáč. Rodině Tereskových bude již tradičně věnován také výtěžek vánočních koncertů, které proběhnou 7. prosince v Poličce, 15. prosince v Litomyšli a 25. prosince ve Vysokém Mýtě. Skupinu Parkoviště pro velbloudy bude i zde doprovázet Cimbálová muzika Jana Dostála, takže se návštěvníci mohou těšit nejen na nové písně, ale i oblíbené vánoční melodie ve zcela originálním provedení.