Hudba pomáhá

Výtěžek festivalu vykouzlil Míšovi úsměv na tváři

Litomyšl - V pořadí již třetí vánoční benefiční koncert skupiny Parkoviště pro velbloudy, který proběhl v rámci festivalu Hudba pomáhá, se uskutečnil 15. prosince v litomyšlském Smetanově domě. I zde hudebníky doprovodila Cimbálová muzika Jana Dostála a na pódiu se opět objevil také třináctiletý Míša Tereska, kterého v letošním roce podporujeme.

Před Smetanovým domem se již dlouho před koncertem tísnil nedočkavý dav, a když uvaděči v půl sedmé návštěvníky konečně pustili dovnitř, v hlavním sále bylo pořádně rušno. Ještě než hudebníci koncert oficiálně odstartovali, lidé si mohli prohlédnout speciální festivalové noviny nebo třeba sérii panelů, které popisují celou historii projektu Hudba pomáhá.

Mezi návštěvníky se sešlo také několik rodin, které jsme podporovali v letech minulých. V první řadě se tak objevili třeba Honzík a Ráďa Jiskrovi z Dolního Újezdu a na koncert se přišli podívat také Vrchotovi z Litomyšle, které si můžete pamatovat z roku 2015. Nechyběla samozřejmě ani rodina Míši Teresky, která se již nemohla dočkat dalšího letošního vystoupení.

„Dobrý podvečer, dámy a pánové. Vítám vás na třináctém ročníku našeho sousedského benefičního festivalu. Díky, že jste s námi, moc jsme se na vás těšili!“ řekl na úvod Karel Telecký, který se objevil na pódiu společně s ostatními hudebníky. Kromě toho, že přivítal všechny přítomné, také obdaroval novými srdcožkami paní Kašparovou, která jako první začala pro festival plést oblíbené žluto-modré ponožky.

Poté už se konečně rozezněly první tóny a šumění hlasů v sále najednou utichlo. Skupina Parkoviště pro velbloudy návštěvníkům naservírovala mix tradičních vánočních hitů a zcela nových písní, pro které vytvořila aranže klavíristka Martina Půlkrábková. Jejich hudební vystoupení skvěle dokreslila také hra barevných světel v pozadí a vánoční dekorace, které zdobily celý Smetanův dům. Na pódiu se poté objevila také Cimbálová muzika Jana Dostála, která svými rychlými melodickými skladbami rozhýbala celý sál.

Zhruba v polovině koncertu pozval Karel Telecký mezi hudebníky také Tereskovi se synem Míšou, který si jako první vzal slovo a představil všechny přítomné členy rodiny: „Ahoj Karle, dobrý den všichni. Dneska mám s sebou maminku Ivu, sestru Elišku a tatínka Michala. No a to není všechno, na balkóně je někde i babička.“

Tereskovi jsou velice sportovně založená rodina a není tedy divu, že se řeč brzy stočila právě na jejich sportovní aktivity. Míša poté popsal svůj všední den a vysvětlil divákům v sále, na co jeho rodina použije vybrané peníze: „Potřeboval bych nový kvalitnější vozík, vanu s dvířky, abych se mohl koupat sám bez pomoci rodičů, a ze zbytku zaplatíme pobyt v lázních.“

Zpěvačka Gabriela Zerzánová následně přinesla Tereskovým šek s částkou, kterou se společnými silami podařilo organizátorům vybrat. Jelikož litomyšlský koncert vynesl více než šedesát tisíc, celkový výtěžek momentálně činí 235 685 korun. Nejen že tak Tereskovi budou moci pořídit Míšovi nový vozík i speciální vanu, ale zbydou jim i peníze na zaplacení lázeňského pobytu v Klimkovicích. „Strašně moc děkujeme. Rodiny z předchozích ročníků mi určitě dají za pravdu, že každá koruna je pro ty naše děti důležitá. Opravdu moc si toho vážíme,“ řekl pan Tereska.

Pódium poté znovu ovládli hudebníci, kteří si pro návštěvníky připravili ještě několik písní. Nakonec si společně připili na Tereskovi, ale také na blížící se vánoční svátky. Jelikož se potlesk, který následoval po posledních společných tónech, zdál být nekonečný, skupina Parkoviště pro velbloudy spolu s cimbálovkou ochotně poskytla posluchačům ještě několik přídavků. Pak už byl ale opravdu čas se rozloučit a světla v sále za posledním návštěvníkem brzy zhasla.