Hudba pomáhá

„Díky festivalu lépe pochopíte, co život s handicapem obnáší“

Mezi členy organizačního týmu, s nimiž se návštěvníci festivalu Hudba pomáhá pravidelně setkávají již u vstupu na jednotlivé koncerty, patří Honza Špinar. Ten má na starosti kontrolu vstupenek, ale také naši kasičku, kam mohou příznivci festivalu přispět jakýmkoliv finančním obnosem, který po jejím rozpečetění putuje na konto podporované rodiny.
Honza Špinar

V běžném životě toho má Honza s festivalem Hudba pomáhá společného více, než by se na první pohled mohlo zdát. Jelikož ho pomoc handicapovaným dětem na benefičních koncertech nadchla, rozhodl se, že by se tomu chtěl věnovat i v budoucnu. Vystudoval proto speciální pedagogiku a dnes pracuje jako asistent na druhé litomyšlské základní škole.

K festivalu Hudba pomáhá se Honza dostal přes sestru Gabču, která dříve vystupovala se skupinou Parkoviště pro velbloudy a společně s ostatními hudebníky se rozhodla k benefičnímu projektu připojit. „Líbilo se mi, jakou má festival myšlenku, a se zapojením jsem proto ani na chvilku neváhal. Poprvé jsem s organizací festivalu vypomáhal v roce 2013, kdy jsme z výtěžku koncertů podpořili Erika Pecháčka z Pardubic,“ říká.

Vzhledem k tomu, že se Honza nebojí přiložit ruku k dílu, se hned na začátku uchytil jako součást produkčního oddělení. „Vypomáhám v šatně, připravuji různé věci na koncerty, nosím je na místo a dělám v podstatě všechno, co je potřeba. V posledních letech také kontroluji vstupenky a zastávám pozici security, takže stojím u dveří a hlídám naši kasičku,“ vysvětluje Honza.

Během let, kdy Honza na festivalu aktivně pomáhal, došlo dle jeho slov k mnoha výrazným změnám. Oblíbený benefiční projekt totiž rozšířil své pole působnosti a přidaly se i další doprovodné akce, což by Honza ocenil také v budoucnu: „Myslím, že by mohly klidně přibývat i další koncerty, ale je mi jasné, že pro hudebníky a další členy týmu to je poměrně velká zátěž. Také bych se nebál vymyslet v rámci festivalu nějakou zajímavou sportovní akci nebo uspořádat koncert na větším místě, kam by mohlo přijít více návštěvníků.“

Kromě dalších koncertů by Honza v budoucnu rád zařadil do programu i nějakou formu osvěty. Ideální by podle něj bylo posezení, kde by si lidé povídali o festivalu, ale také o tom, jak se žije lidem s handicapem. On sám si z jednotlivých akcí odnáší kromě nových poznatků hlavně dobrý pocit z toho, že mohl někomu pomoci. Zároveň ale doufá, že pokud by to bylo potřeba, v budoucnu se najde někdo, kdo pomůže jemu nebo jeho blízkým.

A co se mu vlastně na festivalu Hudba pomáhá nejvíce líbí? „Je to určitě myšlenka pomoci handicapovaným dětem, kterým rodiče za vybrané peníze mohou zaplatit různé kompenzační pomůcky nebo léčebné programy. Zároveň jsem ale nadšený z toho, že se díky našemu projektu mohou návštěvníci blíže seznámit s tím, co handicap jednotlivých dětí obnáší a jaké útrapy musí denně překonávat. Mohou tak jejich osudy lépe pochopit a předávat dál.“